zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Principy procesu

Principy procesu - logo

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Galerie TA.M (galerie Technologické agentury ČR) otevřela novou výstavu s názvem PRINCIPY PROCESU. Jedná se o díla studentů Fakulty umění a designu UJEP (FUD UJEP) z Ústí nad Labem, která volně představuje širokou škálu médií a přístupů, tvořících v prostoru TA ČR pomyslnou experimentální laboratoř, v níž se návštěvníci seznámí s moderními technologiemi v umění. Slavnostní vernisáž proběhla ve středu 13. května 2015 za účasti významných osobností z oblasti umění a výzkumu jako jsou Alena Gajdůšková (poradkyně premiéra Bohuslava Sobotky), Rut Bízková (předsedkyně TA ČR), Boris Dlouhý (poradce prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR) a Michal Koleček (proděkan FUD UJEP).

Expozice Principy procesu studentů FUD UJEP je další výstavní aktivitou Technologické agentury ČR, která je pořádána pod hlavičkou Svazu průmyslu a dopravy ČR v rámci Roku průmyslu a technického vzdělávání.
„Těmito aktivitami chceme upozornit na skutečnost, že kreativita, tedy schopnost vymýšlet tvůrčí řešení, je jen jedna. Projevuje se stejně ve výzkumu, inovacích i průmyslu, jako v umění,“ říká předsedkyně TA ČR Rut Bízková a dodává: „Konkurenceschopnost tradičního průmyslového sektoru i sektoru služeb může být posílena i pomocí obchodních operací a inovací vycházejících z kulturních a kreativních odvětví.“ Aktuální výstava tentokrát představila díla úzce spjatá se světem technologií. Na tento svět ovšem nahlíží ze strany kreativní tvorby, kde jsou technologie používány jako nástroj k zobrazování našich životů.
Fotografie Štěpánky Pasekové volně ztvárňující vybrané poznatky z kvantové mechaniky, které zároveň fungují jako pohledy do imaginativního světa. Machal Kukačka znázorňuje ústeckou krajinu pomocí digitálního tisku z ručně vyrobeného toneru s pigmentem z uhlí. Čisté plátno Adama Chmiela reaguje na poryvy vzduchu a množství lidí stojících před ním. To je ukázka z široké škály médií a přístupů, tvořících v prostoru TA ČR pomyslnou experimentální laboratoř, v níž se návštěvníci seznámí s moderními technologiemi v umění.

„Zvukové vlnění o různých frekvencích je zachyceno na hladinu kapaliny a fotograficky snímáno. Převedením fotografií na 3D krajinu získáváme různé pohledy na zvuk při daných frekvencích a můžeme vytvořit klasickou stupnici CDEFGAHC,“ popisuje jedna z autorek Martina Calajová svou plakátovou instalaci C, D, E, F, G, A, H, C (2013) zabývající se vizualizací zvuku.
K tématu výstavy i k prolínání zdánlivě odlišných pólů lidské kreativity – vědy a umění – Michal Koleček (proděkan FUD UJEP) dodává: „Naše fakulta, její studenti či absolventi, my všichni, kteří spoluutváříme křehký školní environment, si uvědomujeme jedinečnost a hlubokou zodpovědnost našeho počínání. Působíme jako nomádi v otevřeném prostoru bez hranic geografických, technologických i myšlenkových. Žijeme neustálým pohybem, jehož prostřednictvím ovšem vytváříme zárodky nových míst příhodných pro společenskou existenci.“
Výstava potrvá do 31. 8. 2015.

29.6.2015 10:06:40 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 19 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Možné podoby knihy

Možné podoby knihy

V Historické budově Národního muzea se otevírá výstava s názvem Možné podoby knihy. Ta představí část knižní t ...celý článek


Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava o ...celý článek


DOX přináší téma identity nahlížené z různých úhlů pohledu

Z výstavy ((Foto: Jan Slavík)

V DOXu je umění a učení od počátku neoddělitelné. Další pokračování dlouhodobého projektu Úhel pohledu, který ...celý článek



Časopis 19 - sekce

HUDBA

J. Bernardt představí v Praze novou desku

J. Bernardt

Belgický zpěvák, skladatel, hudebník, producent, inženýr, programátor, člen alternativní rockové kapely Baltha celý článek

další články...