zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 50. týden

Velké stavby světa: Singapurské Vegas

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Velké stavby světa: Singapurské Vegas
Marina Bay Sands je jedním z nejnáročnějších stavebních projektů posledních let. Zahrnuje tři mrakodrapy, které zároveň slouží jako pilíře pro 340 metrů dlouhý visutý "Nebeský park", plovoucí zábavní centra i atypické muzeum. Americký dokumentární cyklus. Singapur, jeden z asijských "tygrů", jehož rozloha však nedosahuje ani velikosti New York City, nenabízí mnoho prostoru pro nové developerské projekty. Přesto zde vznikla jedna z nejnáročnějších staveb současnosti. Na pásu vysušené půdy byly vztyčeny tři sedmapadesátipodlažní hotely, jež se šplhají k nebi v neuvěřitelně smělých křivkách, takže působí dojmem, že se musí každou chvíli vlastní vahou zhroutit. A to jsme nedohlédli k jejich střeše, která je tvořena visutou plošinou připomínající trup lodi, na níž najdeme zahrady, venkovní bazény i největší samonosnou vyhlídkovou terasu světa, to vše ve výšce dvou set metrů. A to zdaleka nekončíme. Součástí resortu Marina Bay Sands se stane i muzeum inspirované tvary budovy opery v Sydney a několik zábavních a nákupních pavilonů, které zdánlivě i doslova plavou na vodě.
Vysílání: 12.12., 21.05 hod., ČT2
Opakování: 15.12., ČT2., 19.12., ČT2

Hotel Praha story
Osud dnes již zbouraného, pozoruhodného a monstrózního objektu, spojeného s minulým režimem. Připravil P. Křemen. Byl Hotel Praha betonové monstrum a tajný kryt pro komunistické funkcionáře nebo na tehdejší poměry odvážná a kvalitní architektura? Mohl nejbohatší Čech Petr Kellner budovu bez slitování zbořit, nebo ji měl český stát zachovat pro budoucí generace? Už dlouho nic tak nerozrušilo pražské intelektuály a zároveň nevyvolalo nadšení obyvatel Hanspaulky, jako demolice monstrózního objektu. Ohromná svým rozsahem, nebezpečná svým provedením a úžasná svojí rychlostí. Režiséru Pavlu Křemenovi se v dokumentu podařilo vyzpovídat ty, kteří si hotel objednali, kteří jej vymysleli, ty, co v něm pracovali, i ty, kteří se jej rozhodli zbourat.
Vysílání: 14.12., 15.50 hod., ČT2
Opakování: 15.12., ČT2

Soukromí mistrovského díla III: Leonardo Da Vinci
Génius renesance v Louvru. Francouzský cyklus dokumentů. Univerzálně nadaný génius, vynálezce a renesanční filozof. Leonardo da Vinci je považován za největšího malíře všech dob. Narodil se v roce 1452 v městečku Vinci v Toskánsku, vyučil se u florentského malíře a sochaře Verocchia. Nadáním se brzy začal odlišovat od ostatních. Velice záhy ho povolali ke dvoru milánského vévody. Pobýval pak v Boloni, Benátkách, Římě a konec života strávil ve Francii, na přímé pozvání krále Františka. Leonardo da Vinci hodně cestoval, hodně psal, hodně vynalézal, ale jen málo maloval. Dnes známe jen patnáct jeho obrazů. Patnáct mistrovských děl. Muzeum v Louvru jich vlastní sedm. Je to největší da Vinciho sbírka na světě. Najdeme v ní ty nejslavnější obrazy – La Belle Ferroniere, Svatou Annu, Monu Lisu nebo Jana Křtitele. Svou různorodostí obsáhne vlastně celé malířovo tvůrčí období. Na pouhých čtyřiadvacet hodin se všechny tyto obrazy přestěhují, vyrámují, zbaví ochranných skel a shromáždí v jednom sále, jako v ateliéru. "Mona Lisa" jediná výjimečně zůstala ve svém originálním rámu. Vše probíhalo v naprosté tajnosti. Nezvyklá a jedinečná událost, kdy se v jedné místnosti sejdou tak jedinečná díla, vedla některé ze zúčastněných k nevídané pečlivosti. Největší odborníci na Leonarda z Florencie, Milána, Londýna, Oxfordu či New Yorku budou tyto obrazy studovat ne jako díla, která se významně zapsala do historie malířství, ale jako starožitné artefakty staré pět staletí. Křehké, poškozené, opravované. I ty nejmenší prasklinky, trhlinky, opotřebení či opravy budou podrobeny přísnému a nemilosrdnému zkoumání. Experti chtějí odhalit to, co nelze postřehnout na první ani na druhý pohled.
Vysílání: 15.12., 21.55 hod., ČT art
Opakování: 18.12., ČT art

5.12.2016 08:12:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...