zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 25. týden

Příběh bronzového letce
Socha jednoho ze zakladatelů Československa, generála M. R. Štefánika, od Bohumila Kafky byla v Bratislavě zničena, její zmenšenou kopii dnes najdeme na pražském Petříně (1995). Režie J. Herskovič. Pořad se věnuje osudům sochy Milana Rastislava Štefánika, které jsou také příkladem česko-slovenské vzájemnosti. První republika vztyčila mnoho pomníků T. G. Masarykovi, stále však chyběla socha M. R. Štefánika, československého ministra války, který tragicky zahynul v květnu 1919 při leteckém neštěstí u Bratislavy. Idea pomníku česko-slovenské vzájemnosti vznikla v Bratislavě a návrh byl pojat jako kombinace českého lva s postavou Štefánika v letecké kombinéze. Jeho autorem byl Bohumil Kafka. Ale pro různé politické třenice k realizaci nikdy nedošlo. Byl postaven pouze lev, který byl za války zničen a obnoven až koncem osmdesátých let. Naproti tomu figurína Štefánika byla pod názvem "Socha letce" s velkým úspěchem ve třicátých letech vystavována v SSSR, kde vzbudila velké sympatie a údiv nad socialistickým realismem v kapitalistickém Československu. Socha však nakonec slavnostně odhalena byla: takřka dva roky po rozpadu Československa před hvězdárnou na Petříně, pojmenovanou právě po Štefánikovi.
Vysílání: 22.6., 11.10 hod., ČT2

Krajinou příběhů českých hradů známých i neznámých II (8/10)
Svět hradů a hradišť neustále přitahuje lidskou pozornost. Navštivme významné, méně zachovalé i mizející hrady, ale i místa, ze kterých již středověká sídla zmizela. Podívejme se v unikátních animacích, jak některá z nich vypadala v dobách své největší slávy. Druhá řada úspěšného cyklu. Režie M. Polák (Premiéra). Impozantní švihovský hrad měl svého předchůdce ve vodní tvrzi vybudované Vilémem ze Švihova. O jejích vynikajících obranných vlastnostech svědčí to, že se ji podařilo dobýt, až když byly prokopány příkopy a vypuštěna voda. Stavitelé Skály plně využili možností daných rozeklaným skalnatým hřebenem, který se táhne od severovýchodu na jihozápad, a vybudovali dvojhrad se dvěma na sobě nezávislými jádry. Původní hrad Vlčtejn, občas nazývaný i Vildštejn, byl dřevěný a před rokem 1360 ho získali Rožmberkové, kteří ho přestavěli a dali mu dnešní podobu. Roupov jako jediná zřícenina v Česku a možná i v celé střední Evropě se může honosit tím, že její dominantou je komín. Zachovalá černá kuchyně, kde se na ohništi mohl péci celý vůl, a nad kterou se komín vypíná, je raritou. Areál Kokšína byl zřejmě dvojdílný a tvořila ho dvouprostorová věžovitá budova stojící na nejvyšším místě kopce. Hrad Potštejn stával nad žinkovským zámkem a planina, na níž stál, byla na západní a východní straně zpevněna vysokými valy. Zatouláme se i do krajiny zaniklých hradů a pokusíme se vypátrat, kde se nacházely Komošín a Strašná skála.
Vysílání: 24.6., 10.25 hod., ČT2
Opakování: 27.6., ČT2., 30.6., ČT2

Opojení gotikou (3/3)
Kapitál a Drákula. Závěr triptychu dokumentů BBC (Premiéra). Na počátku byla touha oživit stavební sloh středověké architektury. Ale gotika se rozrůstala jako břečťan na hřbitovních zdech, čím dál byla temnější a pochmurnější. Asi v polovině devatenáctého století byla gotika všude. Gotická malba se svými děsy a fobiemi, gotický román, plný strachu a hrůzy. Kam se poděla gotika, když vyrostla z viktoriánské doby a prorostla až do našeho času? Britští spisovatelé, básníci, hudebníci i filmaři. Ti všichni se jí snažili nějak uchopit, nebo se jí nechali unést. Dnes gotiku najdeme všude.
Vysílání: 21.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 24.6., ČT art., 26.6., ČT art

S profesorem Františkem Dvořákem za klasiky českého výtvarného umění
Ota Janeček, tvůrce zasněných obrazů inspirovaných prostou krásou přírody (2010). Kamera a režie J. Hojtaš. Dnes nás profesor Dvořák pozve na procházku dílem svého přítele Oty Janečka (1919–1996), který byl žákem Cyrila Boudy, Oldřicha Blažíčka a také sochaře Karla Pokorného - přímého žáka J. V. Myslbeka. Od expresionistických a kubistických vlivů své rané tvorby se posunul k osobitému poetickému stylu inspirovanému přírodními prvky, českou krajinou i lidovými motivy. Vedle obrazů a plastik známých i méně známých si připomeneme také autorovu ilustrátorskou tvorbu, včetně nezapomenutelného obrazového doprovodu k Wildeovu Šťastnému princi a slavného slabikáře, který zná mnoho generací dětí.
Vysílání: 22.6., 00.55 hod., ČT art
Opakování: 25.6., ČT art., 26.6., ČT art

Giorgio Morandi
Portrét italského postimpresionisty. Italský dokument. Proslavil se už v mládí, ale nebyl ctižádostivý, spíše naopak. Vystačil si s platem profesora grafiky na boloňské Akademii krásných umění. Celý život maloval téměř výlučně zátiší – výhledy z okna ateliéru, sloužícího i jako ložnice, a krajinu v obci Grizzana. Ani dvě světové války, atomová bomba, studená válka nebo genocidy ho nepřiměly změnit námět. Přesto je uznáván za jednoho z malířských géniů.
Vysílání: 22.6., 23.55 hod., ČT art
Opakování: 25.6., ČT art

12.6.2017 10:06:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Josef Laufer

Josef Laufer

Zemřel Josef Laufer (11. 8. 1939* - †20. 4. 2024) po dlouhé nemoci, kdy byl čtyři roky v umělém spánku. celý článek

další články...