zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Je nám ctí... Ota Hofman

Pan Tau (Ota Hofman)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Ota Hofman
Dokument představuje Otu Hofmana, narozeného před devadesáti lety, nejen jako autora mnoha knížek, filmů a slavných seriálů, ale také jako tvůrce, který se zásadně zasloužil o úspěch české kinematografie pro děti doma i ve světě. Režie K. Smyczek. Dokument, věnovaný Otovi Hofmanovi, mapuje nejen jeho rozsáhlé dílo, ale představuje ho i jako jednoho z průkopníků českého dětského filmu a připomíná jeho přínos v evropském kontextu. Divákům se také vyjeví někdy až paradoxní okolnosti vzniku řady filmů a dnes již slavných televizních seriálů. Za všechny jmenujme třeba dětské filmy Zpívající pudřenka, Honzíkova cesta nebo Klaun Ferdinand a raketa, ze seriálů Pan Tau nebo Návštěvníci. O Otovi Hofmanovi vyprávějí jeho nejbližší spolupracovníci, významní tvůrci, filmoví historici, ale také na něho vzpomíná jeho syn, takže se dovídáme mnohé i z jeho soukromého života. Často jde o postřehy úsměvné, ale dokument také nenásilnou formou postihuje dobu, v níž Ota Hofman tvořil. Jak o něm říká pan režisér Jiří Menzel: "Byl to až výjimečně slušný člověk". Není bez zajímavosti, že autorem dokumentu je Karel Smyczek, který jako chlapec (od roku 1959) hrál v řadě filmů, jejichž scenáristou byl Ota Hofman a také v jeho tvůrčí skupině začínal na Barrandově natáčet své první celovečerní filmy. Možná právě proto jde o výpověď, která působí velmi osobně a přibližuje divákovi poetiku tvůrce, od jehož narození v dubnu 2018 uplyne devadesát let.
Vysílání: 07.4., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 09.4., ČT art

Poslední motýl
I se zavřenými ústy je možné říct pravdu. Příběh slavného mima uprostřed židovského ghetta v česko-francouzském filmu (1990) podle scénáře Oty Hofmana, který se narodil před 90 lety. Hrají: T. Courtenay, B. Fosseyová, F. Jones, M. Kňažko, J. Kemr, J. Somr, L. Jablonská a další. Scénář O. Hofman a K. Kachyňa. Kamera J. Krejčík ml. Režie K. Kachyňa. Slavný pařížský mim Antoine Moreau (Tom Courtenay) je zatčen gestapem, protože jeho milenka spolupracovala s odbojem. Nacisté se rozhodnou využít Moreauova jména a přinutí jej, aby se v židovském ghettu podílel na kruté komedii. Herec dostane za úkol připravit dětské divadelní představení, které by inspekční delegaci Mezinárodního červeného kříže přesvědčilo o spokojenosti a štěstí života v ghettu. Moreau se však dokáže nechutné objednávce vzepřít a pojme inscenovanou hru O perníkové chaloupce jako podobenství o skutečnosti, jež měla být utajena.
Vysílání: 07.4., 21.15 hod., ČT art, Je nám ctí... Ota Hofman – 90 let

26.3.2018 13:03:28 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Levnější lístky na Brod 1995 jen do dubna

Aneta Langerová (Foto: Helena Kadlčíková)

Za necelé čtyři měsíce 17. srpna se v Českém Brodě uskuteční v pořadí 11. ročníku hudebního festivalu Brod 199 celý článek

další články...