zvláštní poděkování
Volný.cz

Veronika Richterová: Studovny pod hladinou

Studovny pod hladinou (Veronika Richterová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Ústřední knihovna si letos připomíná výročí 90 let od svého otevření v roce 1928. Aktivity, které jsou pro návštěvníky u příležitosti tohoto výročí připraveny, mají připomenout, že knihovna není pouze půjčovnou knih. Mimo jiné je, a vždy byla, místem pro umění ve veřejném prostoru. Aktuálně prostor knihovny zabydluje podvodní svět Veroniky Richterové.

Sochařka Veronika Richterová, absolventka pražské UMPRUM, se poslední roky zabývá především fenoménem plastů a veřejnosti je známá hlavně díky svým originálním plastikám z PET lahví. Prostřednictvím jejich originální recyklace zkoumá možnosti materiálu, který rozhodně není něčím efemérním, a ve své práci se neustále snaží posouvat hranice jeho možného výtvarného využití. Svým způsobem tak také upozorňuje na znepokojující problém nadprodukce a plýtvání.
Veronika Richterová vytvořila pro prostory Ústřední knihovny dvě monumentální site-specific intervence. Určujícím podnětem se jí stala velkorysá výška knihovních sálů, kterou využívá pro navození vizuálního pocitu pobytu ve vodní hlubině. Nehlučné prostředí první studovny nabízí pocit klidu na dně oceánu porostlém mořskými korály. „Pozvedne-li návštěvník zrak, může pozorovat jemné taneční pohyby barevných medúz vytvářejících iluzi vlnění masy vodních proudů pod optimisticky prosvětlenou hladinou,“ říká sochařka Veronika Richterová. Jistou protiváhou je druhá autorčina intervence představující poklid uprostřed chrámové zahrady. „Inspirací pro mě byl silný zážitek z cesty po Japonsku a prostředí evokuje svět pod hladinou sladkovodního jezírka,“ dodává Richterová. Dílo v sobě snoubí osobitý autorčin pohled na tradiční japonské techniky a propojuje ho s jejím pojetím PET-ARTu.
Návštěvníci Ústřední knihovny se s intervencemi Veroniky Richterové mohou setkat až do konce roku 2018.

Veronika Richterová (1964)

Vystudovala UMPRUM v Praze (ateliér monumentální malby) a absolvovala stáž na Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs v Paříži. Po studiích se věnovala především železným smaltovaným plastikám a malbě. Poté tvořila sochy z klasických materiálů a mozaiky z nalezených keramických střepů.
Od roku 2004 se ale jejím stěžejním zájmem stal tzv. PET-ART, umění z PET lahví nasbíraných po žlutých kontejnerech. Využívá jejich pružnost, lehkost, barevnost a rozmanitost forem a vytváří z nich nejen volné plastiky, ale i například funkční lampy a lustry. Plasty se jí staly životním údělem, i když na podobném principu pracuje i s jinými materiály (v poslední době např. kožené kabelky). Recyklace u ní ale není nějakým programovým manifestem, protože vychází přirozeně z jejího celoživotního směřování.
Vedle vlastní tvůrčí práce se také věnuje pořizování fotosběrů a mapování témat, která jsou tak či onak spjatá s kutilstvím a neotřelou lidovou tvořivostí.
Má na svém kontě kolem čtyřicítky samostatných výstav doma i v zahraničí a vytvořila k nim řadu originálních workshopů.

www.mlp.cz

16.4.2018 18:04:08 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Paní Bovaryová  (PP)

Články v rubrice - Výstavy

Do Galerie Českých center zavítal design

Brusel v Praze, Picasso ve Varšavě

U příležitosti oslav výročí 1918/1968 připravila Česká centra v Praze pozoruhodnou výstavu. Nese název Brusel ...celý článek


Festival SEJF zve na netradiční „exkurzi“ pivovaru

NAHO-VAR (Anna Kopková)

Pivo a nahé ženy – může se zdát, že tak začíná sen kdejakého muže. Dvaadvacetiletá fotografka Anna Kopko ...celý článek


Dnes se na Lidické otevře Galerie Jefa Kratochvila

Jef Kratochvil

Ikona české fotografie Jef Kratochvil nás opustil 4. března tohoto roku. Jeho život – profesní i soukrom ...celý článekČasopis 38 - sekce

DIVADLO

Jindřich IV. filmová adaptace

Jindřich IV.

Jindřich IV. (2. díl)
Lehce usíná ten, kterého netíží koruna. Filmová adaptace divadelní hry Williama Shake celý článek

další články...