zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Radúz Činčera – 95 let

Radúz Činčera

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Radúz Činčera
Setkání s režisérem a scenáristou Radúzem Činčerou, tvůrcem proslulého Kinoautomatu, jenž by v těchto dnech oslavil 95 let (1991). Uvádí V. Čapek. Režie I. Paukert. Mezi našimi filmovými tvůrci, kterým se podařilo naplnit úspěšnou filmovou kariéru v zahraničí, jsou na prvním místě jmenováni Miloš Forman, Ivan Passer či Vojtěch Jasný. Do této společnosti však bezesporu patří i neúnavný inovátor Radúz Činčera (17. 6. 1923 – 28. 1. 1999), jenž k filmu přistupoval přeci jen z trochu jiného konce. Po několika oceněných dokumentárních snímcích, které v průběhu 60. let realizoval v pražském Krátkém filmu (Romeo a Julie 63, Mlha), získal celosvětový úspěch díky experimentu, jenž připravil pro Světovou výstavu v Montrealu r. 1967. Činčerův Kinoautomat, který umožnil divákům rozhodovat o filmovém ději, se okamžitě stal senzací výstavy a byl předchůdcem multimediálních projektů a interaktivních filmů. V následujících dekádách přijímal velkorysé nabídky z celého světa a připravoval stále komplexnější audiovizuální projekty (Actorscope, Selectorama, Cinelabyrinth). V druhé polovině 80. let sklidila nevšední úspěch i jeho multimediální inscenace rockové opery The Scroll realizovaná v Kanadě. Bohužel se nenaplnily plány otevřít po roce 1989 audiovizuální atrakci podobnou těm, jež navrhoval pro zábavné parky a velké výstavy, i u nás. Minulý režim Činčerovu tvorbu využíval téměř výhradně k propagačním účelům, více prostoru však Činčera nezískal a na dokumentární tvorbu mohl navázat až v 90. letech. Vzhledem k tomu, že málokterý našinec mohl jeho pozoruhodné experimenty spatřit na vlastní oči, je jeho originální význam pro kinematografii neprávem přehlížen. Zajímavý rozhovor s unikátními ukázkami jeho realizací však je připomínkou, která dává možnost jeho dílo náležitě docenit.
Vysílání: 17.6., 10.25 hod., ČT2
Opakování: 19.6., ČT2

Radúz Činčera, otec Kinoautomatu
Dokumentarista, autor prvního interaktivního filmu světa a tvůrce novátorských audiovizuálních programů. 17. června by mu bylo 95 let. Scénář A. Činčerová. Režie A. Sirotková (Premiéra). Radúz Činčera byl nenápadný génius, který díky své obrovské představivosti a technické zručnosti dokázal předběhnout svou dobu o několik desítek let. Nejenže vymyslel Kinoautomat, ale je autorem řady multimediálních show, které realizoval po celém světě. Jen u nás za normalizace jsme o nich nesměli nic vědět. Získal spoustu cen na mezinárodních festivalech. Za novátorský dokument Romeo a Julie 63, který zaznamenal vznik slavné Krejčovy inscenace s Janem Třískou a Marií Tomášovou na Národním divadle, jich získal celkem osm. Dokument o režisérovi Činčerovi, který nabízí šíři jeho filmařských aktivit, je o to cennější, že byl vytvořen jeho blízkými. Dcerou Alenou a vnučkou Adélou, které jdou v otcových a dědečkových dokumentaristických šlépějích. Film uvádíme k nedožitým 95. narozeninám pana Činčery.
Vysílání: 13.6., 20.20 hod., ČT art
Opakování: 17.6., ČT art., 19.6., ČT art

Radúz Činčera očima Aleny Činčerové
Filmový scenárista, režisér a světoznámý tvůrce multimediálních projektů, jenž by dnes oslavil 95 let, pohledem své dcery (1993). Režisérka Alena Činčerová v roce 1993 zachytila svého otce, který ani v pokročilejším věku neomezoval svou činnost daleko přesahující hranice naší země. Radúz Činčera (17. 6. 1923 – 28. 1. 1999), původně režisér pozoruhodných dokumentárních snímků, si vydobyl světový věhlas originálním experimentem Kinoautomat, jenž byl poprvé představen v československém pavilonu na EXPU 67 v Montrealu. V následujících dekádách se autorsky účastnil dalších ročníků EXPA a připravoval pro ně stále nové a nové multimediální atrakce využívající především multiprojekční a interaktivní techniky. Za své dílo si vydobyl řadu festivalových cen, bohužel u nás nebyly pro realizaci jeho nápadů podmínky ani před rokem 1989, ani po něm. I proto je jeho přínos pro rozšíření vnímání filmu u nás stále nedoceněn a neprozkoumán.
Vysílání: 17.6., 21.40 hod., ČT art

4.6.2018 11:06:47 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek



Časopis 17 - sekce

HUDBA

Sum 41 - Heaven: X: Hell

Přebal alba

Zakládajícími členy skupiny Sum 41 jsou zpěvák a kytarista Deryck Whibley, kytarista Dave Baksh, baskytarista celý článek

další články...