zvláštní poděkování
Volný.cz

Cesty víry

Pouť na svatou horu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vzestup a pád kněze Jana
Násilí a touha po moci provázely život Jana Želivského. Po stopách husitského radikála se v dokumentu k šestistému výročí první pražské defenestrace vydají herec Jiří Dvořák spolu s historikem Petrem Čornejem. Režie I. Macharáček (Premiéra). Už současníci ho přezdívali „krvavý kněz“. Jan Želivský se jakoby odnikud vynořil v Praze v roce 1418. Z jeho života známe bezpečně jen poslední čtyři roky. Jsou naplněny násilím a touhou po moci. V červenci 1419 přivedl rozvášněný dav před Novoměstskou radnici. Událost, která skončila vyházením části konšelů a radničního personálu z oken, vstoupila do dějin jako první pražská defenestrace. Jan Želivský nastoupil cestu vůdce pražských radikálů, ale zároveň vykročil vstříc svému tragickému osudu. Po stopách kněze Jana se v dokumentu vydá herec Jiří Dvořák v doprovodu historika Petra Čorneje.
Vysílání: 17.9., 20.55 hod., ČT2
Opakování: 18.9., ČT2

Hledání ztraceného času: Milénium (1)
Tisíc let od smrti knížete Václava bylo podnětem k mohutným oslavám (1999). Režie P. Vantuch. Že byl svatý Václav zavražděn bratrem Boleslavem 28. září, v tom se historici shodnou. Přou se však o rok této události. Dnes se má za to, že slavit svatováclavské milénium v roce 1929 bylo předčasné, protože historické důkazy svědčí spíše o tom, že ke smrti panovníka a budoucího světce došlo až r. 935. Nicméně stalo se a slavné výročí bylo také nafilmováno. V první části uvidíme dokončování Chrámu sv. Víta, které bylo naplánováno přesně na svatováclavské oslavy, a jeho velmi pečlivé vysvěcení. Kameramani nechyběli ani na velkolepých oslavách Svatováclavských dnů tělovýchovné jednoty Orel, jichž se zúčastnil prezident Masaryk. Z celovečerního filmu se dodnes zachovalo jen pár minut, které zachycují slavnostní průvod Prahou a některé z výstupů cvičenců na strahovském stadionu.
Vysílání: 22.9., 09.15 hod., ČT2

Cesty víry: Pouť na svatou horu
Janusz Klimsza se vydává na Grabarku, nejposvátnější místo polského pravoslaví. Připravili J. Slomiany a P. Všelichová (Premiéra). Grabarka je místem, jehož nejhlubší historie není přesně zmapována. První písemný záznam o této hoře najdeme v kronice v roce 1710, kdy je Grabarka zmiňována v souvislosti s epidemií cholery. Jistému starci bylo totiž zjeveno, že záchranu mohou lidé nalézt právě na hoře. Věřící následovali hlas Boží, vzali kříže a vydali se na vrchol, kde se modlili, omývali a pili vodu z pramene. Podle legendy se tak před jistou smrtí zachránilo na deset tisíc lidí. Z vděčnosti Bohu pak na místě vystavěli dřevěnou kapli Proměnění Páně. Od té doby sem přicházejí věřící s modlitbami a prosbami o pomoc, zanechávají zde své kříže, představující osobní starosti a rány, aby našli útěchu, pokoj a radost.
Vysílání: 22.9., 13.15 hod., ČT2
Opakování: 23.9., ČT2., 24.9., ČT2

9.9.2019 11:09:15 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Články v rubrice - Noc kostelů/ Víra

Cesty víry: Opatrní

Cesty víry: Opatrní
Laici a budoucnost církve. Režie A. Lederer (Premiéra). Marie Opatrná je proděkankou Ka ...celý článek


Benediktini a magazín

Zasvěcení: Benediktini

Zasvěcení: Benediktini
Znovu probuzené řeholní řády a kongregace pěstují duchovní život a pomáhají občanské ...celý článekČasopis 09 - sekce

DIVADLO

MdZ představí nové dramatické texty

Kateřina Liďáková (Antigona a jiné hlasy)

Čtyři dramatické texty napsané na míru pro Městské divadlo Zlín se v této sezóně dočkají veřejné prezentace v celý článek

další články...

HUDBA

MEUTE vydává nové album

Meute (Foto: Jennifer Schmid)

Jedenáctičlenná německá “pochodová techno dechovka” MEUTE známá svými strhujícími koncerty vydala celý článek

další články...