zvláštní poděkování
Volný.cz

Režisér Hogenauer sbírá mezinárodní ceny

Eliška Křenková

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Tajemně atmosférický thriller Tiché doteky režiséra Michala Hogenauera s Eliškou Křenkovou v její první hlavní filmové roli sbírá ceny. Aktuálně získal nejvyšší cenu v soutěži prvních a druhých hraných filmů na 41. ročníku prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Káhiře. Ten je jedním z patnácti festivalů zařazených do kategorie A. Na Filmovém festivalu v Miláně byl v nedávné době oceněn Cenou diváků za nejlepší mezinárodní film. Film je v kinodistribuci společnosti Aerofilms a nově je možné jej zhlédnout i na platformě HBO GO.

Snímek s vizuálně vytříbeným stylem byl od své premiéry na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech vybrán na více než patnáct prestižních festivalů včetně největšího asijského v jihokorejském Busanu. Na právě skončeném festivalu v Káhiře Tiché doteky uspěly společně s čínským filmem The Fourth Wall v konkurenci patnácti filmů z celého světa. MFF v Káhiře byl založen v roce 1976 a je tak svého druhu nejstarší kulturní událostí v Africe a na středním východě. Program festivalu se skládá z celkem deseti sekcí, z nichž čtyři jsou soutěžní – jmenovitě mezinárodní soutěž celovečerních filmů, soutěž Critics‘ Week pro první a druhé hrané a dokumentární filmy, soutěž krátkých filmů do třiceti minut a soutěž filmů z arabského světa.

Snímek Tiché doteky bodoval i u zahraničních recenzentů. Prestižní The Hollywood Reporter označil Tiché doteky za „úžasný estetický zážitek“ a „skvěle vystavěný psychologický thriller“. Film celovečerně debutujícího Michala Hogenauera pojednává o české dívce Mie, která začne pracovat v cizí zemi jako au-pair pro rodinu z vyšší vrstvy, ale postupně se ukazuje, že rodina vyznává řadu striktních a radikálních výchovných pravidel a že je zřejmě součástí jakési fanatické komunity. Porušení nastoleného pořádku by pro Miu znamenalo potupnou cestu zpět domů. Ta nechce zklamat důvěru rodiny, přijít o nově navázaný vztah s chlapcem, o kterého se stará, ani se předčasně vracet. Skrze systematickou manipulaci však začne popírat své dřívější hodnoty.

Debut Michala Hogenauera byl natočen mimo Českou republiku a s mezinárodním hereckým obsazením, konkrétně se jedná o česko-holandsko-lotyšskou koprodukci. Kromě Elišky Křenkové ve stěžejních rolích tak hrají přední holandští herci Monic Hendrickxová nebo Roeland Fernhout, roli Sebastiana režisér svěřil desetiletému Jacobovi Juttemu. Hlavními producenty jsou Petr Oukropec a Pavel Strnad z Negativu, koproducenty Circe Films z Nizozemí a Tasse Film z Lotyšska. Distributorem je společnost Aerofilms.

13.1.2020 15:01:03 Redakce | rubrika - Filmová scéna

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Pretty Woman (MdB)

Časopis 03 - sekce

DIVADLO

Švandovo divadlo uvede online premiéru

Natálie Řehořová a Nataša Bednářová

Co se stane, když se mocná síla klimatické změny střetne s nepružnými osobami z nejvyšší politiky? I o tom vyp celý článek

další články...

HUDBA

David Gilmour a INXS živě

David Gilmour v Pompejích

David Gilmour v Pompejích
Fenomenální kytarista a zpěvák se po čtyřiačtyřiceti letech vrací na místo, kde k celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Radim Vizváry novým uměleckým šéfem

Radim Vizváry

Laterna magika, čtvrtý soubor Národního divadla, má od ledna letošního roku nového uměleckého šéfa. Stává se j celý článek

další články...