zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 10. týden

Nickyho rodina

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Nickyho rodina
Neuvěřitelné vyprávění o záchraně více než šesti set českých dětí židovského původu anglickým bankovním úředníkem Nicolasem Wintonem a jeho přáteli v roce 1939. První Kindertransport – tzv. Dětský transport byl vypraven 14. 3. 1939. Koprodukční dokument ČT, v němž režisér Matej Mináč kombinuje archivní materiály, hrané sekvence a výpovědi přímých účastníků (2011). Celovečerní dokumentární film režiséra Mateje Mináče přináší i pomocí hraných rekonstrukcí dosud nezveřejněná fakta, svědectví a příběhy nově objevených "Wintonových dětí". Když před lety slovenský režisér, scenárista a producent náhodou v jedné knížce narazil na dva krátké odstavce o panu Nicholasi Wintonovi, byl fascinován. Spolu s Patrikem Paššem se rozhodli natočit dokumentární film Síla lidskosti o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem II. světové války. Protagonista, v době natáčení více než stoletý sir Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani své manželce. Nyní je příběh záchranné akce známý po celém světě.
První Kindertransport (dětský transport) z Prahy byl vypraven 14. března 1939 s pouhými dvaceti dětmi. Nejpočetnější byly transporty červnové. Poslední, osmý úspěšný dětský transport byl vypraven 2. 8. 1939, tehdy celkový počet zachráněných dětí dosáhl čísla 669. Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, byl ale zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den vypukla druhá světová válka.
Film byl oceněn mnoha domácími i zahraničními prestižními cenami. Svou 40. mezinárodní cenu získal na jubilejním ročníku kanadského Victoria Film Festivalu v únoru 2014.
Vysílání: 08.3., 22.00 hod., ČT1

Zbožňovaný
Komedie o uznávaném a všemi oblíbeném pediatrovi, který se rozhodne odejít do důchodu a spolu s tím ukončit i dlouhodobý milenecký poměr. Problém je, že milenka je zásadně proti! Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Hrají: J. Bartoška, I. Chýlková, Z. Kronerová, P. Hřebíčková, J. Langmajer a další. Kamera P. Bednář. Scénář a režie P. Kolečko (Premiéra). Zdá se to být velká sláva. Všeobecně uznávaný a oblíbený pediatr (J. Bartoška) se chystá na odchod do důchodu. Od dcery Zuzany (P. Hřebíčková) dostává novou gramofonovou desku, dospívající vnučka Aneta (M. Czyžová) o něm píše slohovou práci do školy, manželka Olga (Z. Kronerová) připravuje slavnostní oběd a v nemocnici se už na tu velkou slávu chladí šampaňské. Zdeněk se těší, že si konečně začne užívat klidu a pohody. Bude pracovat na své milované zahradě, poslouchat hudbu, věnovat se manželce, chodit na procházky, prostě že začne žít nový život. A v něm už jaksi nepočítá se svojí dlouholetou milenkou, ortopedkou Danou (I. Chýlková). Ta však na ukončení osmatřicetiletého vztahu nehodlá přistoupit ani náhodou a dál si na Zdeňkovi nárokuje několik dní v týdnu jako dosud, jinak všechno řekne Zdeňkově ženě. Zdeněk odhodlaně trvá na svém, ale to ještě netuší, že zhrzená žena dokáže cokoliv! Okolo Zdeňka i se Zdeňkem se tak začnou dít velké věci, do kterých nakonec zásadním způsobem promluví i rodinou zavržený dceřin exmanžel Karel (J. Langmajer). Scenárista a režisér Petr Kolečko, autor úspěšných seriálů Most! či Osada, se ve filmu nechal inspirovat příběhem svého vlastního dědečka, maloměstského lékaře.
Vysílání: 12.3., 20.10 hod., ČT1

Divoch
Utekl na pustý ostrov, ale v patách má bohatou manželku a nezkrotnou blondýnu. Catherine Deneuveová a Yves Montand ve francouzské komedii plné hádek a honiček (1975). Dále hrají: L. Vannucchi, V. Dobtcheff a další. Scénář a režie Jean-Paul Rappeneau. Nelly má těsně před svatbou. Její nastávající je žárlivý ohnivý Ital, který si myslí, že manželka je jeho majetek. A tak Nelly utíká před manželstvím, příbuznými, zkrátka za svobodou. Na útěku se ještě zastaví u svého bývalého přítele, aby jí vrátil dluh. Ten se však k ničemu nemá, a tak mu Nelly ukradne drahocenný obraz. V patách má žárlivého milence a okradeného přítele. Na svém útěku potká muže, který nechce nic víc než jen pěstovat svou zeleninu a v klidu žít na svém ostrově...
Vysílání: 06.3., 20.00 hod., ČT2

Bosé nohy v parku
Robert Redford a Jane Fondová si budují hnízdečko lásky až pod střechou. Slavná americká komedie (1967). Dále hrají: Ch. Boyer, M. Natwicková a další. Režie Gene Saks. Novomanželská dvojice, advokát Paul a jeho ženuška Corie, se po líbánkách prožitých v hotelovém pokoji konečně stěhují do svého prvního společného hnízdečka lásky. Tím je skromný podkrovní byt v šestém poschodí, navíc bez výtahu. Jak se zdá, jejich ložnice je tu menší, než původně měla být. Do kuchyně, která je současně předsíní i obytným, pokojem občas dírou v stropě vane i vítr. A také tu vůbec nefunguje topení, přitom venku je v tuhle roční dobu už docela mrazivo. Není divu, že byt se stane příčinou všech hádek mezi novomanželi... Komedie byla natočena podle stejnojmenné hry dramatika Neila Simona. Navenek poněkud upjatého Paula ztvárnil Robert Redford. Jeho herectví jsme mohli sledovat ve filmech Ukradený diamant, Orlové práva, Vzpomínky na Afriku, Kandidát, Havana). Jeho novomanželku Corii představuje Jane Fondová (Štvanice, Koně se také střílejí, Klute, Návrat domů, Vlastní pravidla).
Vysílání: 07.3., 22.20 hod., ČT2

Případ Kuciak
21. února 2018 byla objevena těla sedmadvacetiletého investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Snoubenci, kteří se poznali na univerzitě, se měli o pár měsíců později brát. Byli zabiti z bezprostřední blízkosti. Francouzský dokument. Ján Kuciak byl investigativní novinář, pracoval pro slovenské online médium Aktuality.sk. Připravoval se na zveřejnění vyšetřování údajného propojení slovenských politiků s italskou mafií a podvodů kolem evropských zemědělských fondů. Zajímal se také o aféry milionáře Mariána Kočnera, pětapadesátiletého developera blízkého státní moci. Na Slovensku mělo mnoho lidí zájem novináře umlčet. Zatímco Jánovi kolegové mobilizují, aby obnovili a rozšířili jeho vyšetřování, ve spolupráci s četnými slovenskými a evropskými médii vycházejí do ulic desítky tisíc obyvatel. Manifestace, největší od pádu komunismu, povedou k pádu vlády a k celé řadě odhalení, která ukazují rozsah korupce na Slovensku.
Vysílání: 08.3., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 09.3., ČT2., 12.3., ČT2

Zahrajte mi Misty
Pozor na to, co si přejete, mohlo by se vám to splnit. Americký thriller (1971). Hrají: C. Eastwood, J. Walterová, D. Millsová, J. Larch, J. McEachin, C. Taylorová a další. Režie Clint Eastwood (Premiéra). Dave Garver je kalifornský rozhlasový diskžokej, který má v místním rádiu vlastní pořad, v jehož rámci posluchačům předčítá básně, vypráví o svém životě nebo pouští na přání hudební skladby. Jednou z fanynek je neznámá žena s podmanivým hlasem, která každou noc volá do studia a žádá, aby jí zahrál skladbu Místy. Když se jednoho večera s Evelyn, jak se krásná neznámá jmenuje, náhodně setká v baru, prožijí spolu krátký románek. Jakmile se ale Dave rozhodne jejich vztah ukončit, vypukne peklo. Zhrzená Evelyn rozchod neakceptuje a je schopná se Daveovy lásky dožadovat i s nožem v ruce. Svůj režijní debut, v němž si zároveň zahrál hlavní roli, natočil Clint Eastwood podle scénáře Jo Heimsové a Deana Riesnera. Film, který tematicky předznamenal známější a kasovně mnohem úspěšnější snímek Osudová přitažlivost (1987) Adriana Lynea, byl kladně přijat kritikou a etabloval tehdy jednačtyřicetiletého Eastwooda i jako režiséra. Jessica Walterová byla za své ztvárnění psychicky labilní Evelyn nominovaná na prestižní Zlatý glóbus. Eastwood na film navázal o dva roky později westernem Tulák z horských plání, v němž se rovněž kromě režie ujal i hlavní role.
Vysílání: 10.3., 20.00 hod., ČT2

Údolí stínů
O odvaze a přátelství, které mají cenu vlastního života. Mel Gibson v hlavní roli amerického filmu (2002). Dále hrají: M. Stoweová, G. Kinnear, S. Elliott, Ch. Klein, K. Russellová, B. Pepper a další. Režie Randall Wallace. V neděli 14. listopadu 1965 se ve vietnamském údolí Ia Drang poprvé střetli Američané s nepřáteli z komunistického severního Vietnamu. Tři sta devadesát pět amerických vojáků mělo proti sobě desetinásobný počet nepřátel, kteří navíc byli na svém území. Následné třídenní boje vstoupily do historie jako počátek vietnamské války... Film scenáristy a režiséra Randalla Wallace zachycuje nejen pekelnou bitvu, která se v "údolí stínů" rozpoutala, ale též pocity lidí, kteří se jí účastnili. Nebyli to jen američtí a vietnamští vojáci – dramatické události totiž prožívali na dálku i jejich nejbližší, zejména manželky. Nicméně hlavním hrdinou je plukovník Hal Moore (Mel Gibson), upřímně věřící katolík a otec pěti dětí, ale především vynikající voják a stratég, který se neobává ani těch nejnebezpečnějších situací. Film vznikl podle vzpomínkové knihy generálporučíka ve výslužbě Harolda G. Moorea a válečného zpravodaje Josepha L. Gallowaye, jenž se skutečné bitvy zúčastnil jako pozorovatel. Oba autoři se na snímku podíleli jako odborní poradci.
Vysílání: 10.3., 21.45 hod., ČT2

Baron Prášil
Nejslavnější dobrodružství ve světě fantazie v poetické komedii režiséra Karla Zemana. Restaurovaná verze českého filmu vyznamenaného na XV. MFF v Locarnu (1961). Hrají: M. Kopecký, J. Brejchová, R. Jelínek, K. Höger, J. Werich, E. Kohout, R. Hrušínský a další. Dialogy J. Kainar. Komentář J. Brdečka. Kamera J. Tarantík. V 18. století žil na svém sídle nedaleko Hannoveru nepříliš zámožný baron Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen. I když neoplýval hmotnými statky, míval vždy velkou a veselou společnost. Byl mimořádně vtipným vypravěčem fantastických příběhů, které byly tak krásné a nevšední, že se později tradovaly ze století do století a baron Münchhausen se sám stal, aniž by chtěl, jejich hrdinou. Nejznámější knihu, která vypráví jeho historky, napsal G. A. Bürger. A baron Münchhausen, u nás zvaný baron Prášil, se vydal na triumfální cestu světem – a to i světem kinematografie. Již slavný mág stříbrného plátna G. Melies v roce 1907 natočil první Prášilova dobrodružství. Prášilovským mýtem se nechal inspirovat i Martin Frič, který s králem českých komiků Vlastou Burianem natočil Barona Prášila v roce 1940. V roce 1961 vznikl další film na motivy nesmrtelného dobrodruha. Karel Zeman v něm nechal ožít půvabné rytiny Gustava Dorého a vsadil do nich nejen hrdiny starých historek, ale i astronauta Toníka, s nímž romantický baron prožívá některá slavná dobrodružství.
Vysílání: 11.3., 14.25 hod., ČT2

Cid
Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem. Historické drama o španělském národním hrdinovi v italsko-americké koprodukci (1961). Hrají: Ch. Heston, S. Lorenová, R. Vallone, G. Pageová, J. Fraser, G. Raymond, H. Hatfield, M. Serato a další. Režie Anthony Mann. Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. V roce 1961 byl uveden do kin v tříhodinové verzi, kterou nyní nabízíme i divákům ČT. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena.
Vysílání: 11.3., 20.00 hod., ČT2

Viva Maria!
Brigitte Bardotová a Jeanne Moreauová jako zpěvačky, svůdkyně a revolucionářky. Francouzsko-italská komedie (1965). Dále hrají: P. Dubostová, C. Brook, G. Hamilton, C. L. Moctezuma a další. Režie Louis Malle. Marie Fitzgerald O´Malleyová podědila revolucionářské geny svého irského otce a francouzskou krásu a noblesu své matky. Již v útlém dětství se naučila vyrábět a pokládat bomby a především nenávidět Angličany. Po atentátu, při kterém zahynul její otec, nalezne úkryt a útočiště ve voze potulného cirkusu. Francouzská zpěvačka Marie ji oblékne do ženských šatů a postaví vedle sebe na scénu. Více než francouzské kuplety obou zpěvaček přitahují muže všech společenských a věkových kategorií svádivé kostýmy a vnady, o kterých se jim v životě ani nezdálo. V zemi zuří revoluce a v Marii (té irské) se probudí její anarchistická krev a smysl pro spravedlnost. Ta druhá Marie nemůže zůstat pozadu a navíc se zamiluje do vůdce vzbouřenců.
Vysílání: 12.3., 20.00 hod., ČT2

Boxer
Láska je dar a stojí za to o ni bojovat. Milostné drama z občanskou válkou rozpolceného Belfastu. Irsko-americký film (1997). Hrají: D. Day-Lewis, E. Watsonová, B. Cox, K. Stott a další. Režie Jim Sheridan. Čtrnáct let strávil Danny Flynn v belfastském vězení. Vešel do něj jako devatenáctiletý mladíček za atentát, jehož se s ostatními členy IRA zúčastnil, vychází z něj jako dospělý muž, který ztratil nejkrásnější roky svého života a už nechce páchat násilí. Jenže z Irské republikánské armády se nevystupuje. A rozum – i rozumní lidé – Dannymu radí: Odjeď pryč! A pak je tu Maggie, dívka, kterou tehdy miloval, na kterou myslel celých těch čtrnáct let a která teď před ním stojí skutečná. Jenže to není tatáž Maggie. Je vdaná, má syna a muže ve vězení. A irská žena, jejíž muž sedí ve vězení, je posvátná, nedotknutelná. Toho, kdo by se o ni pokusil, čeká kulka do hlavy. O důvod víc, aby Danny odešel někam daleko. Ale Danny nechce odejít. Tady je doma, a tady chce teď žít. Film získal řadu mezinárodních cen – mj. nominace na 3 Zlaté glóby. Jim Sheridan se irské problematice věnuje řadu let (připomeňme jeho účast na filmech Jménem IRA, Ve jménu otce), ČT uvedla i jeho pozoruhodný oscarový snímek Moje levá noha (rovněž s Danielem Day-Lewisem v hlavní roli).
Vysílání: 12.3., 22.00 hod., ČT2

Oscar 2023
Přímý přenos slavnostního vyhlášení 95. výročních cen Americké filmové akademie. Pro diváky ČT komentují P. Sladký a Š. Gmiterková. Přímý přenos slavnostního předávání prestižních filmových ocenění. Hvězdný večer 95. ročníku udílení cen Americké filmové akademie Oscar se uskuteční v Dolby Theatre v americkém Los Angeles. Mezi nominacemi v hlavních kategoriích jsou pro letošní ročník skloňovány na příklad snímky Všechno, všude, najednou, Na západní frontě klid, Tár nebo Velryba. Jména vítězů odhalíme společně během přenosu, kterým diváky ČT opět provedou filmoví publicisté Šárka Gmiterková a Pavel Sladký, společně s tlumočnicí Helenou Koutnou.
Vysílání: 12.3., 02.00 hod., ČT2

Zákal
Říkali jí Krvavá Luna. Bolest a krev mučených lidí nemohla ze sebe nikdy smýt. Polské drama (2016). Hrají: M. Mamonaová, M. Zajaczkowska, J. Gajos, M. Kalika, B. Porczyk a další. Režie Ryszard Bugajski (V polském znění s titulky). Julia Brystigierová neboli Krvavá Luna byla nekompromisní a krutá prokurátorka, která v období let 1953–1956 proslula zejména jako pronásledovatelka představitelů katolické církve. Jednou z jejích tehdejších obětí byl kardinál Wyszyński, sílou své víry a ducha se mu však nelidské zacházení prokurátorky podařilo přežít. Na počátku 60. let přijíždí Julia do kláštera kardinála navštívit, ten však váhá, zda ji přijmout. Proto musí Julia nejprve projít přes rozhovory s řádovou sestrou Benediktou a nevidomým knězem Ciecorkou, kteří mají zjistit, co vlastně Julii za kardinálem přivádí. Drama Zákal je hlubokým zamyšlením nad otázkou víry, viny a odpuštění, přijetí či neschopností přijmout Boha. Julia Brystigerová se narodila v židovské rodině magistra farmacie Hermanna Preissa, vystudovala historii na univerzitě ve Lvově a v Paříži. Již od mládí se angažovala v komunistickém hnutí a byla několikrát vězněna. Po okupaci Polska uprchla do Samarkandu a přijala sovětské občanství. Aktivně pomáhala NKVD při pátrání po členech předválečné nepohodlné opozice. Ihned po válce začala pracovat na Ministerstvu vnitra (UB) jako ředitelka smutně proslulého Pátého oddělení, které bylo zřízené speciálně pro persekuce polského duchovenstva. Osobně nařizovala a účastnila se sadistických mučení. Napsala několik knih, které vydala pod svým rodným jménem, zemřela v roce 1975.
Vysílání: 11.3., 23.05 hod., ČT art

Spalovač mrtvol
Rudolf Hrušínský v hlavní roli tragikomického příběhu podle stejnojmenné novely Ladislava Fukse (1968). Mistrovské dílo české kinematografie uvádíme k příležitosti uplynulých 90. narozenin kameramana Stanislava Miloty. Dále hrají: V. Chramostová, J. Stehnová, I. Prachař, M. Vognič, Z. Božinová, J. Menzel, J. Lír a další. Scénář L. Fuks a J. Herz. Režie J. Herz. Praha, konec třicátých let dvacátého století. Zaměstnanec krematoria Karel Kopfrkingl je oddaný své práci, má ženu a dvě děti a vede příkladný život. Jako člen Spolku přátel žehu se setkává s řadou lidí, mezi nimiž je i zapřisáhlý fašista Walter Reinke. A právě jeho myšlenky na pana Kopfrkingla osudově zapůsobí. Navenek nenápadný, vždy pečlivě uhlazený propagátor "čistého" způsobu pohřbívání vstoupí do nacistické strany a začne se účastnit štvanic na židovské spoluobčany. Postupně se naplno projeví jeho zvrácená povaha. V zájmu kariéry a pod pláštíkem nabubřelých pseudofilozofických frází Kopfrkingl neváhá "očistit" smrtí i členy vlastní rodiny...
Vysílání: 12.3., 20.15 hod., ČT art

20.2.2023 10:02:15 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Petr Sís - 75

Petr Sís

GEN: Petr Sís
Portrét mezinárodně uznávaného autora knih pro děti, ilustrátora, grafika a tvůrce animovanýc ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Anna Geislerová (Želary)

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu, který uvádíme u příležitosti výročí květnových dnů, konce 2. ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Skutečný příběh manželství

Milá Olivie

Milá Olivie
Dokáže síla umění překonat rodinnou tragédii? Skutečný příběh manželství britského spisovatele ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Film na motivy povídek Oty Pavla

Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců
Český film Karla Kachyni, od jehož narození minulý týden uplynulo 100 let, na motivy po ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Věčný Egypt

Věčný Egypt: Dědictví
Tisíciletá historie africké země vepsaná do tamní architektury, nekropolí, řemesel i ...celý článek


Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Luboš Pospíšil má nový singl

Luboš Pospíšil

Po úspěšném albovém projektu Poesis Beat (2021) a loňských oslavách 40 let od prvního vydání dnes již legendár celý článek

další články...