Historický podcast na dovolenou
autor: archiv
zvětšit obrázekPrázdniny jsou v plném proudu a nezadržitelně se blíží i datum pravidelného letního uzavření knihovny. Celá Městská knihovna v Praze bude mít zavřeno od pondělí 29. 7. do neděle 11. 8. 2024. Výjimkou bude samoobslužný Kiosek v Centru Černý Most a vracení v Ústřední knihovně. Pokud si plánujete na dovolenou přibalit nějakou tu knihu, je nejvyšší čas vyrazit do knihovny.
Ale nejen s knihou je možné jet na dovolenou, přibalit můžete i knihovníka. Ne ledajakého, ale neúnavného popularizátora historie Jakuba Rychtara, který seznamuje čtenářky a čtenáře pobočky Ostrovského s dějinnými událostmi, místy a osobnostmi už od roku 2011. „Začínali jsme šlechtickými rody, pokračovali třeba významnými muži a ženami v českých dějinách či místy paměti. Přednášky jsou určeny pro širší poučené publikum,“ přibližuje Jakub.
Nejdříve z důvodu covidových restrikcí, ale pak také na přání posluchaček a posluchačů, se jeho přednášky přesunuly do online prostoru. Poslouchat je možné zdarma na SoundCloud profilu Městské knihovny v Praze (www.soundcloud.com/knihovna), který nabízí hned několik playlistů s mnoha hodinami obsahu. Ideální volba do sluchátek na cestu za prázdninovým dobrodružstvím.
Starší cykly o české šlechtě a hradech, zámcích a tvrzích Království českého letos v létě Jakub doplnil o cyklus přednášek Velcí panovníci evropských dějin. „Cyklus je proponován jako podcast o významných evropských vládcích. Chronologicky je omezen na období od pádu Západořímské říše do současnosti. Ambicí je představit i méně známé či přímo zapomenuté mocnáře, jejichž vliv byl ovšem v jejich éře nezanedbatelný,“ láká Jakub Rychtar k poslechu.
Jakub Rychtar působí jako knihovník v malé pobočce Ostrovského (Praha 5) a historie je pro něj nefalšovaná vášeň. „Zajímavosti z dějin se snažím zprostředkovat posluchačům ve stravitelné formě pomocí příběhů, ale nejedná se o bulvarizaci dějin, ale o osvětovou a popularizační činnost v té nejkvalitnější možné formě,“ říká popularizátor historie a knihovník Jakub.
Pobočka Městské knihovny v Praze Ostrovského byla otevřena v prosinci roku 1964. Letos tedy slaví 60 let své existence. Za oněch šest desítek let se v ní vystřídala řada knihovnic (a knihovníků), na které pravidelní a dlouholetí čtenářky a čtenáři stále vzpomínají. Za všechny zmiňme Annu Žigovou, Miluši Hlásenskou, Radoslavu Pachmanovou, Ivu Matoškovou či Michaelu Sochorovou. „Hlavním meritem práce nás všech byla a je jednoduše spokojenost návštěvníků a čtenář, kteří do Ostrovského míří jako do svého druhého obývacího pokoje, ke známým tvářím,“ přibližuje práci v knihovně Ostrovského Jakub.
A dvojhlasem se svojí stávající kolegyní Ivanou Markovou dodávají: „Vybrat dobrou knihu pro konkrétní náladu či destinaci? Není problém! Popovídat si a rozptýlit od rušného smíchovského provozu? Zajisté! Najít klidné místo pro studium či lelkování po škole? Samozřejmost! Stavit se na historickou přednášku, setkání s vědeckou či literární osobností, zajít na tvoření pro děti či besedu se spolužáky? Budeme moc rádi!“
Časopis 38 - rubriky
Časopis 38 - sekce
DIVADLO
Já, secese - Vítejte na digitální cestě
Divadlo Hybernia uvádí další multimediální projekt producenta Michala Dvořáka – JÁ, SECESE. Po úspěchu V celý článek
HUDBA
Kapela Imodium má nové album Horizont
V listopadu to bude rok, co Imodium rozsvítili Lampy a v podobě první singlové ochutnávky započali cestu k nov celý článek
OPERA/ TANEC
Varhanní recitál k výročí 200 let Antona Brucknera
Rakouský varhaník Heribert Metzger zahraje v sobotu 21. září 2024 od 11 hodin dopoledne na varhany ve Smetanov celý článek