zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jan Lukas – mistr žánrové fotografie

Jan Lukas: Pražský deník, 1942

autor: Z webu   

Do posledního týdne vstupuje v jižních zahradách pražského Hradu výstava velkoformátových fotografií Jana Lukase nazvaná New York - Pompeje. Výstava potrvá do 10. září.
Tento přední český v New Yorku 30. srpna 2006 zemřel. V USA žil od roku 1965, již déle než rok byl ze zdravotních důvodů upoután na lůžko. Autor souboru Pražský deník Jan Lukas 5. srpna oslavil své 91. narozeniny.
Jan Lukas patří vedle Zdeňka Tmeje, který vytvořil dokument z druhé světové války, a Josefa Koudelky, dokumentujícího události roku 1968 v Praze, k jediným českým autorům, kteří vytvořili hluboké a ucelené svědectví válečných konfliktů v naší zemi. Fotografoval za druhé světové války, osvobození v roce 1945, únor 1948. V roce 1965 byl donucen emigrovat do Spojených států amerických a po dalších 25 let nesměl být v Československu publikován. Fotografické dílo Čechoameričana Jana Lukase zahrnuje 25 alb, nepočítaje v to jazykové varianty, pozměněná vydání ani podíly na kolektivních projektech.

Jan Lukas se narodil v Českých Budějovicích v roce 1915, začal fotografovat již jako dvanáctiletý. Svět kolem sebe zachycoval nejen dokumentačně a reportážně, ale i s originálním výtvarným citem. Jeho tematická šíře tvorby sahá od krajinářských fotografií, přes reportážní až k portrétu a patří k zakladatelské tradici českých reportérů. Největší mistrovství prokázal ve fotografiích žánrových.Ve třicátých letech 20. stol. patřil k zakládající generaci českých fotoreportérů (s Karlem Hájkem či Václavem Jírů). V roce 1946 vydal pozoruhodnou publikaci Země a lidé, jeho kniha Moskva z roku 1963 byla zničena po intervenci sovětského velvyslance. V roce 1965 odešel do Spojených států.
Po získání amerického občanství v roce 1971 začal pracovat na cyklu Ostrované, v němž dokumentoval život na Manhattanu, v Jeruzalémě, tehdejším Západním Berlíně či na Tchajwanu. Už v roce 1968 představil v New Yorku svůj soubor Pražský deník 1938 – 1965, který patří k zásadním cyklům v kontextu české fotografie. K těm se řadí i cyklus New York – Pompeje.
Z Lukasovy rozsáhlé tvorby se bohužel zachovala jen část – jako člověk tajně opouštějící svou vlast propašoval do zahraničí jen část své práce a mnoho negativů, vzniklých před rokem 1965, se ztratilo: některé se po letech našly v Uměleckoprůmyslovém muzeu, největší část negativů z let 1930 - 1965 je však stále nezvěstná.

4.9.2006 13:09:09 Josef Meszáros | rubrika - Medailony

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Bílá Voda míří na prkna naší první scény

Jana Pidrmanová (Evarista), Magdaléna Borová (Žofia Burdová)

Činohra národního divadla chystá dramatizaci románu Bílá voda od spisovatelky Kateřiny Tučkové. Premiéra 9. kv celý článek

další články...

HUDBA

Michal Horáček: Český kalendář

Přebal alba

Michal Horáček je český spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent, vystudovaný antropolog. Je c celý článek

další články...