zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Chvilka poezie - výstava fotografií Gabiny Fárové

Chvilka poezie - výstava fotografií Gabiny Fárové

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie Fotografie Louvre, Národní 22, Praha 1, připravila novou výstavu fotografií Gabiny Fárové – Chvilka poezie. Výstava potrvá do 1. června 2008. Kolekce 35 fotografií představuje tvorbu Gabiny Fárové z let 1978 - 2002. Na výstavě jsou nejen snímky z nejznámějšího cyklu „Gabinetky“, ale také originální barevné fotografie, vytvořené pomocí kaleidoskopu. Vystavené fotografie pocházejí ze soukromých sbírek a ze sbírky finanční skupiny PPF.

Gabina Fárová se věnuje především portrétní fotografii a focení aktů. Svým originálním pohledem zobrazuje tajemství ženského těla. Sama autorka říká o své inspiraci:„V dětském věku jsem začala zachycovat všude všechny, jež jsem potkala, a také hodně svou krásnou sestru Isabelu, se kterou jsme trávily dlouhý čas spolu než se odstěhovala do ciziny – ty prchavé okamžiky, aby nám navěky zůstávaly před očima – jak se stane z holčičky slečna. Jak květiny uvadají a jak se střídají roční období, protože jsme tu opravdu jen na chvíli a všechno, co zažijeme nám fotografie přesně ukáže i když už tu nebudem.“

Hlavní část výstavní kolekce tvoří cykly Gabinetky, Kaleidoskop a Povinná relaxace. Gabinetky vznikaly v letech 1993 – 2000 a podávají svědectví o autorčině vnímání světa v době po narození jejího prvního dítěte. „Gabinetky pro mě byly a dosud jsou formou určitého deníčku. To znamená zaznamenávám lidi a události, kteří mě potkávají. Jsou to motivy na kterých pracuji doposud.“

V následujícím cyklu Kaleidoskop Gabinu Fárovou inspirovala stejnojmenná dětská hračka. Poprvé byl cyklus představen v roce 2001 na veletrhu Interkamera s použitím digitální kamery a malým kaleidoskopem. Po této zkušenosti si autorka nechala zkonstruovat velký kaleidoskop. Využila klasickou fotografickou techniku s čistým čtvercovým negativem v černobílém i barevném podání. Výsledkem jsou snímky, které připomínají staré kolorované snímky. Tváře a těla mají jen velmi abstraktní obrysy. Divák, který sleduje fotografie Gábiny Fárové musí proto přistoupit na její hru s imaginací a sám hledat konkrétní detaily osob, ke kterým má fotografka vztah. „Ostré hrany zrcadel parcelují těla na zlomky, jako by se ocitla na pitevním stole. Koláž nebo pitva, krása z lásky krutě naporcovaná se vzdává hře a pohledům. Napjatá tětiva mezi dětstvím a dospělostí, mezi odmítáním a přijímáním stigmat a pout minulosti, vyslala novou tvorbu jako šíp poznamenaný a zároveň svobodně letící dál prostorem a časem…“ tak vnímá tvorbu své dcery Anna Fárová, historička fotografie.

7.4.2008 23:04:28 Josef Meszáros | rubrika - Výstavy

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Divadlo LETÍ představí příběh Olive Oylové

LÁSKA/Argumentační cvičení (zkouška)

Nekompromisní text izraelské autorky Sivan Ben Yishai LÁSKA/Argumentační cvičení, bourá veškerá tabu týkající celý článek

další články...

HUDBA

Igor Orozovič vydává album

Igor Orozovič

Herec a muzikant Igor Orozovič vydává debutové album nazvané Když chlap svléká tmu, které obsahuje jedenáct au celý článek

další články...