zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel spisovatel Čingiz Ajtmatov

Spisovatel Čingiz Ajtmatov

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Čingiz Ajtmatov byl považován za nejslavnějšího Kirgyze. Tento kirgizsky a rusky píšící prozaik, dramatik, publicista, veřejný činitel a diplomat, se mohl pyšnit tím, že jeho dílo bylo přeloženo do 165 jazyků a vyšlo v moha milionech výtisků.

Čingiz Ajtmatov se narodil 12. prosince 1928 ve vesnici Seker v Kirgizštinu. Jeho dětství poznamenala otcova smrt – byl obětí politických represí třicátých let 20. století. V šestnácti letech se stal tajemníkem šekerského vesnického sovětu. Po válce absolvoval vysokou školu zemědělskou. Pracoval na pokusné živočišné farmě Kirgizského vědecko-výzkumného institutu. Poté Ajtmatov vystudoval Literární institut v Moskvě a věnoval se zprvu novinářské a poté spisovatelské tvorbě. Ajtmatov, kterého za svého považují i Rusové, protože psal i rusky, byl činný v politice a byl velkým zastáncem „perestrojki“ Michaila Gorbačova. Posledních 16 let svého života působil jako diplomat, nejprve jako velvyslanec Ruské federace v Lucembursku, poté jako velvyslanec Kirgizie v Belgii, Holandsku a Lucembursku. Zemřel v Norimberku 11.června 2008 na těžký zápal plic a selhání ledvin.

Pro Ajtmatovu prózu jsou příznačné dramaticky a tragicky vypjaté kolize, témata mravního hledání, romantičnost příběhů i dějová poutavost. Jeho tvorba vyznačuje myšlenkové hloubky a pramenící v hledání pravdy, dobra a krásy na cestách mytologického vidění světa. Mezi jeho nejznámější díla patří romány Labutě nad Issyk-Kulem a Sbohem, trpký živote či novely Džamila (první dílo, které vyšlo v roce 1958), Bílá loď nebo Strakatý pes na břehu moře. Svou poslední knihu, Když padají hory, vydal v roce 2006. Většina jeho děl vyšla česky, nejpopulárnější byl perestrojkový román Popraviště. Je také autorem dramatu Výstup na Fudžijamu.

Letošní rok byl v Kirgyzstánu vyhlášen rokem Čingize Ajtmatova. V Turecku také vznikl výbor, který jej měl navrhnout na Nobelovu cenu za literaturu, iniciativu podporovaly i další turkojazyčné země.

22.6.2008 23:06:52 Jana Soprová | rubrika - Zprávy