zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FOTOGRAFIS collection reloaded

Edward Weston:  Cabbage Leaf (1931)

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Národní galerie zve na reprízu výstavy - FOTOGRAFIS collection reloaded / Poklady světové fotografie 19. - 20. století, kterou je možné zhlédnout do 8. února 2009 ve druhém patře paláce Kinských na Staroměstském náměstí.

Výstavní projekt uspořádalo Bank Austria Kunstforum ve své galerii ve Vídni od 11. září do 29. října 2008. Sbírka FOTOGRAFIS Banky Austria je jednou z nejranějších a nejvýznamnějších fotografických sbírek v Evropě. Byla založena v roce 1976 a naposledy byla veřejnosti předvedena v roce 1986.

Letos Kunstforum vystavilo 250 vrcholných děl mezinárodní fotografie (vybraných z více než 400 exemplářů sbírky). Usiluje tak navrátit do obecného povědomí existenci a strukturu této vynikající kolekce, která byla dlouho pojmem známým jen mezi odborníky. Ve sbírce FOTOGRAFIS jsou zastoupeni světoznámí fotografové od počátků fotografie ve čtyřicátých letech 19. století až do osmdesátých let století dvacátého.

Mezi nejčasnější autory na výstavě patří jeden z „otců fotografie" William Henry Fox Talbot nebo skotští průkopníci nového vynálezu David Octavius Hill a Robert Adamson. Významnou pozici ve sbírce Fotografis zaujímají snímky z cest Francise Frithe nebo Maxima Du Campa, stejně jako chronofotografie Eadwearda Muybridge.

Julia Margaret Cameron, Edward Steichen a Heinrich Kühn reprezentují piktorialismus - fotografický směr zejména 19. století, který sledoval malířské a grafické vzory v technice i námětech. Oproti tomu „straight photography" („přímá fotografie") dvacátých a třicátých let 20. století, kterou zastupují díla Paula Stranda a Edwarda Westona, nebo také představitelé evropské nové věcnosti, jako např. Albert Renger-Patzsch, používají přístup zcela opačný, založený na specifických vlastnostech fotografického média - věrné a opticky ostré zachycení reality.

Ve stejné době radikálně rozšiřují možnosti fotografie svými experimenty avantgardní umělci, především dadaisté a konstruktivisté - Man Ray, Alexander Rodčenko, André Kertész, László Moholy-Nagy - patří k nejvýraznějším autorům výstavy. Reportážní fotografie a sociální dokument hrají nezastupitelnou roli v dějinách fotografie 20. století, od Henri Cartier-Bressona po Diane Arbus. Ukázky ze staršího díla současných rakouských umělců, jako je např. Arnulf Rainer nebo Valie Export, uzavírají reprezentativní výběr ze sbírky.

5.1.2009 22:01:47 JoMe | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Iveta Bartošová - Ve jménu lásky

Přebal alba

Zpěvačka Iveta Bartošová patřila k nejoblíbenějším českým popovým zpěvačkám konce 20. a začátku 21. století. Z celý článek

další články...