zvláštní poděkování
Quantcom.cz

DOX & Holešovice: Místa v pohybu

DOX & Holešovice: Místa v pohybu

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Centrum současného umění – DOX zve na výstavu Holešovice: Místa v pohybu, která bude zahájená 5. února 2009 v 18:00 h. Průmyslová architektura se díky popularizačnímu úsilí odborníků i využívání ve výrazných developerských projektech těší rostoucímu zájmu veřejnosti. Pražské čtvrti Karlín a Holešovice patří k předním příkladům tohoto trendu. Samotné centrum DOX vyrostlo na místě průmyslového komplexu z počátku 20. století a patří ke špičkovým příkladům citlivého zhodnocení industriálního dědictví.

Výstava zachycuje průběh stavby centra DOX v kontextu urbánního prostředí dolních Holešovic a jejich historických proměn. Pomocí obrazové a textové instalace se zde evokují vzájemně spjaté příběhy topografie a historie jedné městské části a současně naznačují otázky spjaté s urbánní revitalizací a proměnou bývalých průmyslových čtvrtí. Transformace původního komplexu továrny v centrum současného umění je metamorfózou forem i funkcí, která se stává symbolem proměny celých dolních Holešovic.

Výstava se nachází na rampě a koridoru 2. patra a mezipatra vedoucímu ke kavárně DOX. Fotografie Holešovic jsou součástí projektu fotodokument.cz a jejich autory jsou Jan Bezucha, Michaela Brachtlová, Jiří Ernest, Ondřej Bouška, David Stecker, fotografie stavby centra DOX jsou z archivu architekta centra DOX Ivana Kroupy, autory výstavy jsou Jaroslav Anděl, Věra Marešová a Leoš Válka. Výstava potrvá do 4. dubna 2009.

V průběhu konání výstavy se uskuteční přednáškový cyklus věnovaný industriálnímu dědictví a proměnám Holešovic. Tento cyklus bude zahájen přednáškou věnovanou technickým a industriálním památkám v České republice, jež bude součástí otevření výstavy. Uskuteční se 5. února 2009 v 18:30 h. Součástí přednášky je projekce fotografií industriálních památek napříč celou ČR. Fotografie Pavla Friče bude komentovat Eva Dvořáková (Národní památkový ústav).

Pavel Frič
Fotograf architektury. Publikuje v nakladatelství Titanic, mj. Obrazy z dějin české architektury, Dvacáté století české architektury, Industriál_paměť_východiska, 100 technických a industriálních památek Středočeského kraje, Czech Republic – Images of Czech Architecture, Muzea a galerie v České republice, Národní kulturní památky a památky České republiky zapsané na seznam UNESCO.

Eva Dvořáková
Absolventka ČVUT fakulty stavební oboru architektura. Od roku 1974 působí v oblasti památkové péče, v Národním památkovém ústavu vede agendu technických památek, věnuje se výzkumu industriálních a technických areálů a objektů. Patří k iniciátorům Sekce ochrany průmyslového dědictví Národního technického muzea v Praze (1987)a je členem vědecké rady Výzkumného centra průmyslového dědictví při ČVUT. Spoluautorka řady publikací, mj. Industriál_paměť_východiska, Industriální cesty českým středozápadem, Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Industriální skanzen Čechy a Morava.

2.2.2009 23:02:35 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 19. týden

Gérard Depardieu (Cyrano z Bergeraku)

Světák Jan Libíček
Jaký byl ve skutečnosti veselý tlouštík českého filmu? Dokumentem připomínáme náhlý odch celý článek

další články...

HUDBA

Turbodechovka Fanfare Ciocărlia roztančí Flédu

Fanfare Ciocărlia

Fanfare Ciocărlia, jedna z nejproslulejších balkánských dechovek, představí 12. května v premiéře na Flédě svo celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního celý článek

další články...