zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Komponovaný večer autora Martina Ryšavého

Cesta na sever

autor: archiv   

zvětšit obrázek

V kině Oko se 12. března 2009 od 19:30 h uskuteční pražská premiéra nového dokumentárního filmu Martina Ryšavého a představení jeho románu Cesty na Sibiř v rámci jednoho komponovaného večera.

Cesty na Sibiř
Hrdinou Cest na Sibiř je mladík toužící stát se „mužem s vlastnostmi“; rezignuje proto na vědeckou kariéru i rodinný život a vydává se na dalekou pouť, v jejíž zdánlivě chaotické trajektorii pozvolna rozpoznává logiku hlubšího řádu. Martin Ryšavý představuje tápavě křivolakou životní cestu svého hrdiny věcným, na první pohled neefektně „tradičním“ stylem, který je ve skutečnosti důmyslnou fabulační kompozicí spjatou účelně uměřeným jazykem. Cesty na Sibiř tak můžeme vnímat jako vývojový román, v němž se „formovaným subjektem“ stává především sám styl a žánr vyprávění: kniha, kterou lze číst jako cestopis, jako milostný příběh, nebo třeba i jako dokument o současných životních podmínkách na ruském Dálném Východě, se ve svém celku stává „klasickou“ románovou skladbou o smyslu lidské touhy po dosažení duchovních jistot.

Martin Ryšavý
Je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (obor biologie) a FAMU (obor scenáristika). Pracuje jako odborný asistent na katedře scenáristiky a dramaturgie FAMU. Režíroval celovečerní dokumentární film o pokusech s obrozováním tradic malých sibiřských národností Sibiř – Duše v muzeu, krátké filmy Argiš, Rozprava o metodě a Bílá indiánka. Spolupracoval na scénáři povídkového filmu Romana Vávry Co chytneš v žitě a je autorem scénáře k filmu Lesní chodci režiséra Ivana Vojnára. Přepracováním tohoto scénáře vznikla stejnojmenná kniha, kterou v témže roce vydalo nakladatelství Eva Babická. Jeho celovečerní film Afoňka už nechce pást soby si spolu s Českým snem vloni z Jihlavy odnesl Cenu pro nejlepší český dokumentární film.

3.3.2009 00:03:48 JoMe | rubrika - Zveme ...