zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Josef Čapek: Vidět knihu

Z tvorby Josefa Čapka

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Apollinairovo Pásmo, Francouzská poesie nové doby, ale také Povídání o pejskovi a kočičce nebo Edudant a Francimor. Krátký výčet z knih, jejichž nesmrtelnost není dána jen textem, ale také grafickou úpravou a ilustracemi Josefa Čapka. Knižní tvorbu jedné z nejvýraznějších osobností českého výtvarného umění 20. století představí od 16. července do 27. září 2009 olomoucké Muzeum moderního umění. Zhruba 300 knih doplní Čapkovy obrazy a grafiky, některé z nich přitom dosud nebyly vystaveny. Josefem Čapkem pokračuje „Rok knihy“ v Muzeu umění Olomouc – dramaturgická řada výstav, které se věnují knižní kultuře od středověku do současnosti.

„Josef Čapek patří bezesporu k ústředním osobnostem českého umění, ale je to především jeho knižní tvorba, konkrétně jeho obálky a ilustrace, jež se dostaly zcela přirozenou cestou do povědomí české veřejnosti. Není snad domácí knihovny, ve které by nebyla aspoň jedna z jeho v linorytu pojatých obálek,“ zdůraznil autor koncepce olomoucké výstavy Zdenek Primus. „Josef Čapek je srovnatelný snad jen s Josefem Ladou. Jeho tvarosloví, výtvarná srozumitelnost, ale i jeho jednoduchá barevnost na obálkách knih z let 1919 až 1926 si našly stálé místo ve vizuální kultuře tohoto národa,“ dodal Primus, podle nějž byl Čapek prvním českým výtvarným umělcem, který se knihou a jejím možným účinkem u čtenáře teoreticky a prakticky zabýval.

Josef Čapek ve svém přístupu ke knize naplno uplatnil svůj osobitý, dynamický styl se smyslem pro moderní zkratku a s důrazem položeným na užitkový charakter; Čapek měl knihy rád nejen jako zdroj potěšení z krásné věci, ale i jako milý předmět každodenní potřeby. Jeho typickým výrazovým prostředkem se stal linoryt. Náměty Čapkových obálek odkazují na jeho vřelý vztah k přírodě, k „obyčejným“ věcem, lidem, lidovému řemeslu a folklóru. Kromě několika drobných prací vydaných za první světové války se jeho tvorba plně rozvinula po roce 1919, počínaje úpravou Apollinairova Pásma a obálkami ke knihám svého bratra Karla, až po stovky knižních obálek, které vytvořil pro přední nakladatele té doby. K jednomu titulu přinášel často i několik různých návrhů obálky nebo jejích barevných variant; mnohé z nich zůstaly nepoužity, někdy vyšel stejný titul s odlišnými obálkami i v témže roce (jeho vlastní hra Země mnoha jmen).

Výstavu provází dvojjazyčná obrazová publikace autorky Aleny Pomajzlové, která interpretuje knižní tvorbu Josefa Čapka v kontextu s jeho ostatním uměleckým dílem, obsahuje soupis jeho knižních úprav a přehled základní literatury. Publikaci vydává nakladatelství KANT ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc.

20.7.2009 18:07:34 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Výstavy

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním ...celý článek



Časopis 18 - sekce

DIVADLO

Mefisto: bezvýznamná rozhodnutí s kořeny zla

Robert Mikluš (Mefisto)

Činohra Národního divadla Praha se vrací do Státní opery. Pod vedením režiséra Mariána Amslera vstupuje na jev celý článek

další články...

HUDBA

Hudební tipy 19. týden

Bulat Okudžava

Alicia Keys: Live in LA
Komorní a zároveň emocemi prodchnuté vystoupení jedné z nejosobitějších a nejorigin celý článek

další články...