zvláštní poděkování
Volný.cz

Hudební tipy 44. týden

Rolling Stone: Fenomenální časopis

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bigbít (9/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. K. Svoboda a Mefisto, P. Kaplan a Samuels, Olympic – odchody a příchody, J. Korn a další (1998). Režie Z. Suchý. Bigbít v době před a těsně po sovětské invazi. První profesionální skupina u nás byla Mefisto. Karel Svoboda hovoří o prvenství skupiny na poli vlastní tvorby a o působení v divadle Rokoko v letech 1965–1967. O první zkušenosti skupiny s filmovou hudbou a o vystoupení na Europarty v Paříži v roce 1967 a tamním setkání s Cliffem Richardem a Shadows. Dále vypráví o odtržení od skupiny spolu se Zdeňkem Rytířem a vykročení na sólovou dráhu. Petr Kaplan, zvaný "Pete" hovoří o odchodu z Mefista a založení kapely Samuels, kam přizval i Miki Volka. Skupina se po roce 1968 rozhodla zkusit štěstí v Polsku, ale pak se nespoutaný M. Volek v NDR dostal do problémů s úřady. Peripetie skupiny Olympic. Při pobytu v Paříži v roce 1968 se hráči dozvěděli o invazi, zvažovali emigraci. První LP deska Želva. V kapele nastaly rozchody, někdy i vynucené odchody, a příchody. Odchod P. Chrastiny, J. A. Pacáka, L. Kleina. Příchod J. Korna a jeho spolupráce s Olympikem. Crystal a Crystalky a jejich jediný hit Tenhle kluk.
Vysílání: 03.11., 22.05 hod., ČT art

Rolling Stone: Fenomenální časopis (1/6)
Kronika legendárního magazínu americké popkultury. Americký dokumentární cyklus. Příběh legendárního časopisu Rolling Stone je zároveň obrazem posledních 50 let. Šestidílný cyklus nesleduje jen podíl časopisu na utváření rockové hudby, ale celé kulturní i politické scény. Cenami ověnčení režiséři Alex Gibney a Blair Foster získali mnoho dosud nepublikovaných rozhovorů a nahrávek. Divák se tak může těšit na výpovědí zakladatelů, ale také dobové zpovědi hvězd, jako byli John Lennon nebo Ice-T. V počátcích se časopis věnoval hippie kultuře, ale postupně se začal více zaměřovat na rockovou muziku. V úvodním díle tak můžeme nahlédnout na vznik článku o Grateful Dead, uvidíme příběh o tom, jak časopis informoval o vzestupu Ika a Tiny Turnerových nebo odhalíme tajemství legendárního rozhovoru jednoho ze zakladatelů Janna Wennera s Johnem Lennonem.
Vysílání: 03.11., 00.00 hod., ČT art

The Survivors
Koncert kapely The Survivors z Besedního domu v Brně v rámci festivalu JazzFestBrno při příležitosti Dne Jazzu. Režie P. Vejslík (Premiéra). Kapelu The Survivors tvoří Jiří Slavík (klavír, klávesy, saxofon, kytara, zpěv), Jiří Levíček (klávesy, klarinet, vokály) a Jakub Tengler (bicí, vokály). „Přeživší“ vznikli v Praze v roce 2017, a to původně pod jménem Open Office. Poté, co na ně během prvního zahraničního open air koncertu v Saudské Arábii spadla světelná rampa, se jméno kapely změnilo do nynější podoby. Autorská hudba tohoto seskupení je inspirována celou řadou hudebních žánrů, od brazilské a africké tradiční hudby po jazz či písňovou tvorbu. Kapela se snaží přímočaře komunikovat dětskou radost ze společného muzicírování s nadějí, že ji nakonec všichni přeživší posluchači budou brát vážně. Skladatel a pianista Jiří Levíček studoval na brněnské JAMU a posléze na University of North Texas v USA, kde strávil celkem osm let. Na UNT působil i v bigbandu „One O´Clock Lab Band”, který získal nominaci na Grammy a pravidelně koncertuje po celém světě. Po návratu do ČR se stal jedním z nejžádanějších pianistů, aranžérů a skladatelů na české jazzové scéně. Mimo koncertní aktivity působí i jako pedagog, a to na jazzové katedře JAMU a na VOŠ Jaroslava Ježka. Za svou kariéru získal mnohé ocenění a je laureátem několika mezinárodních soutěží (Cena Leoše Janáčka, 1. místo na Phillips International Jazz Piano Competition, 3. místo na Jacksonville Jazz Piano Competition, 1. místo a celkový vítěz na The Sorantin Piano Competition, 3. místo na Corpus Christi International Piano Competition). Perkusionista Jakub Tengler studoval klasické perkuse na JAMU a poté jazzové bicí na HAMU. Díky schopnosti propojení těchto dvou odlišných světů se z něj stal jeden z nejuniverzálnějších bubeníků na české scéně. Momentálně je součástí progresivní elektro-groovové kapely Noisy Pots, se kterou vystoupil ve většině zemí západní Evropy. Současně působí i jako hráč na bicí nástroje v Symfonickém orchestru Českého rozhlasu. Skladatel a multi-instrumentalista Jiří Slavík studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři sv. Cecílie v Římě. Po studiích se přestěhoval do Paříže, kde strávil sedm let jako muzikant na volné noze a pedagog. Po návratu zpět do ČR začal vyučovat na jazzových katedrách HAMU a JAMU. Během své kariéry vystoupil na pěti kontinentech a vydal tři autorské desky. Jeho skladby byly vysílány na TV Arte, České televizi, či na vlnách rádií France Culture, BBC Radio 3 nebo Český rozhlas. Jeho poslední autorská deska, Mateřština, získala v roce 2016 cenu Anděl v kategorii World Music. Od roku 2010 je firemním hráčem d’Addario Strings.
Vysílání: 04.11., 23.20 hod., ČT art

Linka (4/10)
Lucie Bílá jako další host uznávaného jazzového kytaristy Rudyho Linky. Již pátá série úspěšné hudební talk show opět zprostředkovává nevšední setkání nejen nad muzikou a společný jam na závěr. Režie R. Linka (Premiéra). Již pátá série úspěšné hudební talk show Linka opět přináší desítku hostů, kteří s moderátorem a uznávaným jazzovým kytaristou Rudym Linkou debatují nejen o muzice. Chybět nebude ani oblíbená anketa Pivo nebo víno, kde hosté odpovídají na osobní otázky o životě. „Hudba nejen rozdává, ale i vyžaduje, a mezi žánry není tak velký rozdíl, jak si mnozí myslí. Hudba je způsob komunikace, která je daleko přímější než komunikace slovní. Přesně jako linka,“ říká autor pořadu a český jazzový fenomén Rudy Linka.
Vysílání: 05.11., 20.15 hod., ČT artOpakování: 06.11., ČT art

Buble!
Skvělé písně uznávaného kanadského zpěváka doplněné o jeho vzpomínky (Premiéra). Cenami ověnčený kanadský zpěvák Michael Bublé nastartoval svou kariéru na začátku tisíciletí a jeho deska It's Time z roku 2005 ho vynesla do hvězdných výšin. Hity z toho i další alb zařadil Bublé i do svého recitálu, kam mimo písniček přidal i vzpomínky na své mladí a počátek kariéry. Hity jako Home, Feeling Good nebo duet La Vie en Rose se Cécile McLorin Salvant tak střídají zajímavá a vtipná domácí videa.
Vysílání: 05.11., 20.40 hod., ČT artOpakování: 06.11., ČT art

Slavná alba: Frank Zappa – Apostrophe & Over-Nite Sensation
Dvě skvělé desky, které podle jeho nejbližších vystihují slavného rockera. Britský hudební dokument (Premiéra). Frank Zappa budil vášně svými názory, ale hlavně svou tvorbou. Během své kariéry vydal více než 60 skvělých alb, proto je velmi těžké vybrat ty nejzásadnější. Podle jeho syna Dweezila to jsou ale Over-Nite Sensation z roku 1973 a Apostrophe(´) vydané o rok později. Byla to také komerčně nejúspěšnější alba, která americký rocker vydal. Pomocí rozhovorů, hudebních ukázek, vzácných a dosud neviděných archivních záběrů, domácích videí a živých vystoupení dokument vypráví příběh, který stál za zrodem a nahráváním těchto přelomových desek.
Vysílání: 05.11., 21.25 hod., ČT art
Opakování: 09.11., ČT art

Top of the Pops (8/12) - Nezapomenutelné devadesátky
Hvězdná vystoupení interpretů poslední dekády minulého století. Britský hudební cyklus. Hudební devadesátky se vyznačovaly velkou rozmanitostí. Své místo na výsluní si mimo hlavní popový proud našlo mnoho dalších stylů – rap, reggae, funk. Prostor dostaly i grunge, britpop nebo třeba techno. Do pořadu Top of the Pops tak zavítaly kapely mnoha žánrů. Například Simply Red s písní „Fairground“, Wet Wet Wet s „Love Is All Around“, New Order s „Regret“ nebo Jamiroquai s hitem „Virtual Insanity“. Zajímavá vystoupení předvedly i skupiny Primal Scream s písní „Movin' On Up“ a také Massive Attack s „Unfinished Sympathy“. Nechyběl ani superhit z pera hvězdného Price „Nothing Compares 2 U“, kterou přezpívala irská zpěvačka Sinead O'Connor.
Vysílání: 05.11., 00.20 hod., ČT art

Doupě Mekyho Žbirky (8/10)
Marek Eben a Taťána Gregor Brzobohatá jako hosté třetí série hudební talk show Mekyho Žbirky. Režie P. Jandourek (Premiéra). Třetí série hudební talk show Doupě Mekyho Žbirky z ojedinělého klubového prostředí. V deseti epizodách Meky Žbirka opět přivítá hosty, se kterými ho pojí nejen nějaká hudební spolupráce. Meky se i tentokrát představí jako legendární zpěvák a osvědčený moderátor a společně se svými hosty zavzpomíná na hudební setkání a proberou novinky z hudební scény. V pořadu se objeví velice pestrá řada hostů a připraví divákům unikátní zážitek.
Vysílání: 07.11., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 09.11., ČT art

Rokenrol najt v Redutě
Koncert skupiny Mefisto z pražské Reduty (1993). Klasické rokenroly v podání P. Kaplana, K. Kahovce, který zítra oslaví 75 let, V. Sodomy, P. Sedláčka, K. Zicha, P. Bobka a s moderací P. Černockého. Kamera V. Dort. Režie P. Vantuch. Koncert rockové skupiny, proslavené v 60. letech, která se v 90. letech vrátila do pražského klubu Reduta, aby zahrála svůj původní repertoár. Jeho základem byly převzaté skladby v angličtině – klasické rock'n'rolly z konce padesátých a začátku šedesátých let, Chuck Berry, Jerry Lee Lewis a Little Richard, tradiční instrumentální tvorba. A v rozhovorech vedených P. Černockým se zpěváky se diváci dozvědí spoustu informací o kapele a jejím tehdejším koncertování. Mefisto hraje ve složení: P. Kaplan (kytara, zpěv), M. Růžek (saxofon), A. Douša (steel kytara), O. Jahn (kytara), M. Vobliza a B. Vítek (bicí), V. Horčík a J. Dospěl (baskytara). Zazpívat si přišli i zpěváci K. Kahovec, který se v těchto dnech dožívá 75 let (Whole Lotta Shankin´ Goin´ On), V. Sodoma (Tutti Frutti), P. Sedláček (Long Tall Sally), K. Zich (One Night) a P. Bobek (Sweet Little Sixteen a Rave On)...
Vysílání: 07.11., 22.55 hod., ČT art

25.10.2021 10:10:43 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 48 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nebesa (NdB)

Články v rubrice - Z éteru

The Doors: When You're Strange

The Doors

The Doors: When You're Strange
Americký rockový dokumentární film s komentářem Johnnyho Deppa (2009). Scéná ...celý článek


Hudební tipy 48. týden

Adventní koncerty České televize 2021
Přímý přenos z Pražské Lorety je věnován Hospici sv. Jiří v Chebu. Úč ...celý článek


John Lennon a Yoko Ono ve filmu

Yoko Ono a John Lennon (Imagine)

Imagine
John Lennon a Yoko Ono v hudebním filmu z roku 1972, ve kterém nechali diváky nahlédnout i do svého ...celý článek


Hudební tipy 49. týden

Radim Hladík (Blue Effect a hosté)

Adventní koncerty České televize 2021
Přímý přenos z Baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě je věnován org ...celý článekČasopis 48 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

2 x rok 1958

Gregory Peck (Velká země)

Velká země
Je to kraj, který se nedá obejít pěšky. Tady se bojuje i miluje ve velkém. Gregory Peck v hlavní celý článek

další články...