zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 20. týden

Oskar Petr 60

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Oskar Petr 60
Narozeninový koncert skladatele, kytaristy a zpěváka Oskara Petra, který tentokrát uvádíme k jeho včerejším 70. narozeninám (2012). Dále účinkují: A. Langerová, Z. Michnová, D. Koller, M. Kocáb, Jazz Q, Petr Kalandra Memory Band a Koller Band. Režie D. Sís. Oskar Petr (*16. 5. 1952) je z rodu dirigentů, sbormistrů, klavíristů a zpěváků vážné hudby. Jeho ale vychoval rock i folk a proslavila pražská skupina Marsyas. Potom si užil třináct let exilu v Kalifornii. Co, kdy, s kým a pro koho složil, otextoval a nahrál, to si Oskar Petr připomněl na koncertu se svými přáteli v pražském paláci Akropolis pár dní po svých šedesátinách. Z autorské dílny oslavence a v jeho provedení zazněly např. písně Teddy Bear (proslavený Medvídek skupiny Lucie), Já bych chtěl mít louku, Blues podzimního odpoledne, Napiš, Větrem nech se vést (za pomoci Z. Michnové) a Zmrzlinář (s klávesami M. Kocába). Skladbu Kengi zpíval David Koller a Jedináček Aneta Langerová. Oskar Petr, někdejší člen folk rockové hudební skupiny Marsyas a autor hudby a textu řady známých písní, slaví v těchto dnech 70. narozeniny.
Vysílání: 17.5., 23.05 hod., ČT art

Punk: Americká jízda (3/4)
Nové kapely v USA reagují na drsnou atmosféru šířící se zemí v sedmdesátých letech a už tak nespoutaný hudební žánr se stává ještě tvrdší. Americký cyklus. Sedmdesátá léta se na předměstích amerických měst nesla v pocitu vzteku a odcizení. Vzniklo tak ideální prostředí pro punkové kapely. Skupiny jako The Germs, Bad Brains, Black Flag nebo DOA ve své tvorbě ještě přidaly na razanci a posunuly ji až do extrémních poloh. Přichází nová odnož punku pojmenovaná hardcore a šíří se do celé země. Nedostatek peněz, násilí, policejní obtěžování tak formovaly novou generaci příznivců punku. Na své začátky a zkušenosti z tehdejších let vzpomínají Joan Jett, Henry Rollins, Flea z Red Hot Chilli Peppers, Daryl Jenifer z Bad Brains, Harley Flanagan z Cro Mags nebo Jello Biafra z Dead Kennedys.
Vysílání: 17.5., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 18.5., ČT art

Bigbít (34/42)
Unikátní dokumentární cyklus o historii české a slovenské rockové hudby se vrací na obrazovky. Film Hudba 85. Kapely OZW, Garáž, Dybbuk, Krásné nové stroje, Nahoru po schodišti dolů band a Máma Bubo (1999). Režie V. Křístek. Polovina osmdesátých let minulého století znamenala boom novovlnných, punkových a podobných rockových kapel. Vznikl neoficiální hudební dokument muzikantů, fanoušků a nadšenců s názvem Hudba 85. Zachytil řadu amatérských skupin – OZW, Nahoru dolů po schodišti band, Máma Bubo aj. při jejich koncertech, ale zaznamenal i první pokusy o nový žánr – klip, který se rodil vlastně mimoděk z potřeby doprovodit hudební záznam obrazem. Mladá rocková hudba žila hlavně na okrajích měst, skupiny koncertovaly v Praze v kulturním domě Opatov na Jižním městě aj. klubech. Rock se objevoval i na oblastech viz skupina Krásné nové stroje a jejich jevištní vystoupení. Vznikla dívčí skupina Dybbuk. Mejla Hlavsa se přidal ke kapele Garáž a mohl konečně opět koncertovat. Organizátoři koncertu Nico v Praze vyprávějí o zákazech...
Vysílání: 18.5., 22.05 hod., ČT art

Bohemia Jazz Fest – John Scofield Quartet
Festivalový koncert jednoho z nejlepších jazzových kytaristů planety na Staroměstském náměstí v Praze (2017). Kamera J. Myslík. Režie A. Rezek. Tradice hudebního festivalu Bohemia JazzFest začala v roce 2005 a jejím iniciátorem je Rudy Linka. Koncerty se odehrávají během léta na různých místech v republice, v Praze je to na Staroměstském náměstí. V roce 2017 zde vystoupil i slavný americký kytarista John Scofield se svou kapelou. Legenda světového jazzu se před zaplněným náměstím představila v doprovodu svého Uberjam bandu ve složení Avi Bortnick – doprovodná kytara a samplery, Andy Hess – baskytara a Dennis Chambers – bicí.
John Scofield (*26. 12. 1951) je americký jazzový kytarista a hudební skladatel. Studoval na Berklee College of Music v Bostonu a profesionálně začínal v první polovině sedmdesátých let, v éře jazzrocku, kdy hrál například s Gary Burtonem, Billy Cobhamem nebo Charlesem Mingusem. V osmdesátých letech koncertoval s trumpetistou Milesem Davisem, rovněž spolupracoval s mnoha dalšími hudebníky, mezi nejvýznamnější patří Miroslav Vitouš, Jack DeJohnette nebo Herbie Hancock. John Scofield vystoupil poprvé v Praze v Lucerně v rámci Mezinárodního jazzového festivalu v roce 1986. Po více než třiceti letech se vrátil, aby okouzlil své posluchače svou kytarovou hrou na Staroměstském náměstí. Česká televize pro milovníky jazzu tento neobyčejný hudební zážitek v roce 2017 zachytila.
Vysílání: 18.5., 23.05 hod., ČT art

Olympic – procházka historií (7/10) - Retro 7 – roky 1986-1987
Unikátní seriál koncertních provedení všech alb oblíbené skupiny, tentokráte Kanagom a Bigbít. Režie J. Voborný. V letech 2011 až 2012 uspořádala skupina Olympic sérii deseti koncertů, na kterých si připomněla klíčová alba ze své dlouholeté existence. Počátky se datují v roce 1968 prvním a hned velmi úspěšným albem Želva. Pak následují další – Pták Rosomák, Prázdniny na Zemi, Laboratoř... až po 17. album Sopka. Kapela koncerty odehrála v tehdejší sestavě Petr Janda, Milan Broum, Jiří Valenta a Milan Peroutka a na několika koncertech se objevili i hosté Pavel Chrastina, Ladislav Klein, Jiří Korn a další. Vznikl tak unikátní projekt, který připomněl některé i méně hrané skladby, ale vždy zazněly i obecně známé hity z toho kterého období.
Vysílání: 20.5., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art

James Brown: Live At Montreux
Strhující vystoupení krále soulu na festivalu v Montreux v roce 1981 obsahující jeho největší hity (Premiéra). James Brown měl několik přezdívek – „Soul Brother No.1“, „The Godfather Of Soul“ nebo „Mr. Dynamite“ – a všechny jasně dokazují, jak velkou osobností byl. Jeho vliv na americkou hudbu je nepopiratelný. Byl hnací silou rozvoje soulové hudby na počátku šedesátých let a funku na počátku let sedmdesátých. Jeho hity dobývaly hitparády v zemích celého světa. Umění Jamese Browna ale vždy nejvíce vyniklo při živých vystoupeních. Nejinak tomu bylo na prestižním festivalu v Montreux v roce 1981, které ho zastihlo v jeho nejlepší formě. Rychlý sled největších hitů, jako „Sex Machin“, „I Got You (I Feel Good)“, nebo „It's A Man's Man's Man's World“, nenechal nikoho na pochybách, že se opravdu jedná o krále soulu a funky.
Vysílání: 20.5., 20.45 hod., ČT art
Opakování: 21.5., ČT art., 25.5., ČT art

Slavná alba: Amy Winehouse – Back to Black
Ucelený a jedinečný pohled na vznik nejslavnější desky nezaměnitelné britské zpěvačky. Britský hudební dokument. Během pouhých sedmadvaceti let svého života vydala britská zpěvačka Amy Winehouse jen dvě studiová alba. To druhé, s názvem „Back To Black“, mělo celosvětový úspěch. Písničky jako „Rehab“, „Me & Mr. Jones“ nebo „Love Is a Losing Game“ oslovily miliony fanoušků.
Díky dosud nezveřejněným záznamům zpěvačky ve studiu nebo unikátním rozhovorům s producenty Markem Ronsonem a Salaamem Remim získáme unikátní pohled Amy Winehouse. Poznáme ji jako zpěvačku, skladatelku i ženu řešící své vztahy pomocí umění.
Vysílání: 20.5., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 24.5., ČT art

Trempové trempům
Na koncertě Porty v Ústí nad Labem při oslavě trampingu v Čechách (1998). Účinkují: V. Martinová, J. Vrbová, Kapitán Kid, V. Kiďák Tomáško, M. Ryvola, W. Daněk, Pacifik a další. Kamera F. Okrouhlík. Režie R. Vodrážka. Koncert z Trampské porty 98 v Ústí nad Labem připomněl 80. výročí trampingu v Čechách a byl proložený rozhovory Věry Martinové s pamětníkem J. Merry Červenkou. Zahrály kapely a sólisté – pravé legendy trampské hudby u nás: Kapitán Kid (Jaroslav Velinský), Miki Ryvola, Vojtěch Kiďák Tomáško, Antonín Linhart a skupina Pacifik, Wabi Daněk. A diváci Porty, stejně jako nyní ti televizní, si mohou společně zazpívat široký repertoár počínaje Niagarou, přes Bednu od whisky po Rosu na kolejích...
Náš tramping je výrazně společenský jev, typický a charakteristický pro české městské aglomerace po vzniku samostatného Československa v roce 1918. Označuje neorganizované hnutí, jehož jádrem byli převážně teenageři. Tramping jim umožňoval realizovat své představy o životě, naplnit touhu po romantice, dobrodružství, vztazích založených na přátelství a na jednoduchém, přírodním způsobu života. Trampové postupně objevovali tehdy ještě neosídlenou přírodu zejména v jižním okolí Prahy, především v povodí řek Vltavy a Sázavy, později i u Berounky či v hlubokých lesích na Brdech. Zde také vznikly první osady po vzoru amerických při osídlování divokého Západu. A trampské písničky k hnutí neodmyslitelně patřily...
Vysílání: 22.5., 22.40 hod., ČT art

9.5.2022 10:05:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek



Časopis 16 - sekce

OPERA/ TANEC

Pavel Švingr v doprovodu klavíristy Zdeňka Klaudy

Pavel Švingr

V Anežském klášteře se v rámci cyklu koncertů Obrazy a hudba FOK ve čtvrtek 18. dubna 2024 představí s komorní celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Audiokniha Unesený Západ od Milana Kundery

Radúz Mácha

Vydavatelství Supraphon ve spolupráci s nakladatelstvím Atlantis po úspěšném vydání audioknih Nevědění a Směšn celý článek

další články...