Hudební tipy 40. týden
autor: Česká televize
zvětšit obrázekJimmy Carter – Rock N Roll President
Láska k hudbě a přátelství s mnoha hudebníky, třeba s Williem Nelsonem a Bobem Dylanem, pomohlo Jimmy Carterovi na cestě do Bílého domu. Dnes se bývalý prezident USA dožívá 100 let. Americký dokument. Nebýt lahve skotské a noční návštěvy hudebníka Gregga Allmana, Jimmy Carter by možná nikdy nebyl zvolen 39. prezidentem Spojených států. Dokument mapuje většinou zapomenutý příběh o tom, jak Carter, milovník všech druhů hudby, navázal úzké pouto s hudebníky Williem Nelsonem, Allman Brothers, Bobem Dylanem a dalšími. Carter, který neměl dostatek finančních prostředků na kampaň, spoléhal na podporu těchto umělců, kteří mu v demokratických primárkách poskytli rozhodující podporu. Po Carterově zvolení se hudebníci stali častými hosty v Bílém domě. Hudba hrála během Carterova života a v jeho práci důležitou roli. Proto se stala i nedílným tématem poutavého portrétu nejdéle žijícího prezidenta v americké historii.
Vysílání: 01.10., 21.10 hod., ČT art
Doupě skupiny Mirai
Populární česká skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. Režie V. Bělohradský. Začali jako parta kamarádů z Frýdecko-Místecka a po deseti letech existence se řadí k nejpopulárnějším kapelám v zemi. Mají jasné hity, charismatického frontmana a na svých čtyřech řadových albech ukázali, že dovedou natáčet a hrát pop, kterému dobře rozumí posluchači napříč generacemi. Na jedné straně se nebojí silných a jasných refrénů a na té druhé zase experimentů se zvukem, jimiž si udržují čerstvost. Už třikrát vyprodali největší halu v zemi. A dnes v intimním prostředí klubu Doupě členové skupiny Mirai připomenou písně, kterými psali svůj hudební příběh.
Vysílání: 04.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 08.10., ČT art
Ženy v rocku: Vzdor (2/4)
Originální příběhy ikonických a nebojácných umělkyň, které si navzdory všemožným překážkám nenechaly vzít svůj sen a prosadily se v hudební branži. Americký hudební cyklus. Poutavý hudební cyklus vypráví o ženách, které se prosadily na kdysi výhradě mužské rockové scéně navzdory všem překážkám. Nabízí příběhy největších umělkyň, které se podělily o své intimní příběhy a postřehy, o své inspirace, touhy a motivace. Druhá část mapuje období, kdy se hudebnice inspirovaly punkem a dokazovaly, že i ony umí hrát tvrdě, nekompromisně a velmi nahlas. Chtěly všem ukázat, že to, co dokáží muži, umí stejně, možná i lépe. Tehdejší atmosféru přibližují například Jayne Countyová, Kate Piersonová z kapely The B-52´s nebo Joan Marie Larkinová vystupující jako Joan Jett.
Vysílání: 04.10., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 08.10., ČT art
Jak se dělá pop: Stockholmský syndrom
Pátrání po tajemství úspěchu švédských skladatelů a producentů na poli světové populární hudby. Kanadský hudební cyklus. Švédský pop si hudební fanoušek spojí především s úspěšnými kapelami ABBA, Roxette nebo Ace of Base. Málokdo už ale ví, že švédskou stopu v sobě nesou takové hity jako „Baby One More Time“ od Britney Spears, „Shake It Off“ od Taylor Swift nebo „I Want It That Way“ od Backstreet Boys. Jen opravdoví znalci znají jméno švédského skladatele a producenta Maxe Martina. A to i přesto, že v počtu hitů č. 1 ho překonávají jen McCartney a Lennon. Rozhovory s Bennym Anderssonem ze skupiny ABBA, Ulfem Ekbergem z Ace of Base nebo Brianem Littrellem z Backstreet Boys pomáhají osvětlit tajemství úspěchu švédských skladatelů a producentů.
Vysílání: 04.10., 23.00 hod., ČT art
Opakování: 10.10., ČT art
Rush, legendy progresivního rocku
Příběh nejslavnější kanadské rockové kapely vyprávěný na pozadí jejich posledního turné. Kanadský hudební dokument. S více než 40 miliony prodaných desek po celém světě a nespočtem vyprodaných turné zůstávají Rush jednou z nejpopulárnějších, nejinvenčnějších a nejvlivnějších skupin v rockové historii. Tento osobitý portrét legendárního kanadského tria nabídne divákovi nejen příběh kapely, ale také pohled do zákulisí posledního turné. V něm členové kapely – Geddy Lee, Alex Lifeson a Neil Peart – otevřeně hovoří o svých zkušenostech i pocitech blízkého konce kapely. Bonusovou dějovou linkou dokumentu je specifický vztah hudebníků a jejich oddaných fanoušků.
Vysílání: 04.10., 23.45 hod., ČT art
Koncert Midem Cannes 1968
To nejlepší z československé populární hudby 60. let minulého století na pódiu v Cannes. V unikátním záznamu koncertu účinkují: M. Kubišová, Y. Přenosilová, H. Hegerová, H. Vondráčková, J. Čeřovská, H. Blehárová, K. Gott, W. Matuška, V. Neckář a J. Laufer (Ve francouzském a anglickém znění s titulky). Hudební festival a zároveň trh MIDEM se v jihofrancouzském městě Cannes koná už od roku 1967. Na jeho druhém ročníku vystoupila tehdejší špička československé populární hudby v čele s Karlem Gottem. Všichni – tedy krom Gotta i Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Václav Neckář, Judita Čeřovská, Yvonne Přenosilová, Helena Blehárová, Josef Laufer i Hana Hegerová náročné publikum přímo nadchli, a to nejen svými výkony, ale i výborným slovním projevem v angličtině či francouzštině. Česká televize nyní divákům poskytuje unikátní příležitost zhlédnout záznam tohoto koncertu, v němž zazněla řada známých písní v různých jazycích.
Vysílání: 05.10., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 11.10., ČT art
PopStory
Aneb od vinylu k iPodu – Obchod a finance (2016). Dokumentární cyklus, který sleduje vývoj československé pop music, její zákonitosti, paradoxy i nečekané souvislosti. Režie J. Skalický. PopStory aneb od vinylu k iPodu je dokumentární cyklus České televize, který se ve čtyřech dílech pouští do mapování historie české a dříve československé pop music od 50. let 20. století do nultých let století současného. Neděje se tak ovšem obvyklým, encyklopedickým způsobem, ale prostřednictvím neotřelého pohledu na děje, osobnosti a události této kulturní oblasti tak, jak je vnímali řadoví posluchači – prostřednictvím rozhlasu, televize a také trhu s hudebními nosiči. Ve čtvrtém díle PopStory – Obchod a finance se dozvíme odpovědi především na tyto otázky: Jak se vyráběly hvězdy a kdo za nimi stál? Existovalo povolání manažera? Na kolik si přišly největší popové hvězdy a kdo vlastně vydělával na prodeji desek? Jakou funkci plnily pověstné stáje a kdo byli jejich bossové? V kontextu dobových reálií – ať již politických, společenských, kulturních či ekonomických – chce tento projekt osvětlit fenomén hudebních hvězd a hitů, šíření éterem a na hudebním trhu a připomenout zásadní či naopak kuriózní události historie československého popu.
Vysílání: 06.10., 20.15 hod., ČT art
FRI-FI-PI
Jiřina Bohdalová a Oldřich Nový uvádějí písničky z filmů Martina Friče, které zazní v podání V. Buriana, L. Hermanové, R. A. Dvorského, A. Ondrákové, J. Voskovce, J. Wericha a dalších interpretů (1964). Kamera J. Kraus. Režie M. Frič. FRI-FI-PI je zkratka, znamená – Fričovy filmové písničky – a o nich je tento střihový film. Proslulý prvorepublikový filmový milovník Oldřich Nový se coby maskovaný lupič vloupá do trezoru, kde jsou uloženy filmy režiséra Martina Friče (1902–1968). Natočil jich přes 80, z toho polovinu veseloher. V kuřárně na něho čeká v oficírském kostýmu z filmu Hvězda zvaná Pelyněk Jiřina Bohdalová. Herec pak dovolí nahlédnout do zákulisí filmové tvorby třicátých let 20. století. Vyprávění je prošpikované zábavnými historkami i osobními vzpomínkami. Dozvíme se například o "silné pětce prvorepublikového filmu", kterou tvořili M. Frič, kameraman O. Heller, scenárista V. Wasserman, režisér a herec K. Lamač a filmová diva A. Ondráková. Uvidíme první film, v němž vystupovala L. Hermanová. Spoustu informací nás čeká o natáčení filmů Vlasty Buriana, ale samozřejmě dojde i na vlastní hudební divadlo O. Nového a vznik filmu Kristián. Společně si budeme prohlížet filmové ukázky s oblíbenými šlágry – Zapomeň, že už se loučíme, Sám já chodívám rád, Slunečnice, Bláhové mládí, Stonožka, Na děvče mi nesahej, nebo Jen pro ten dnešní den. Budeme tak moci nahlédnout do Fričových dodnes populárních snímků, jako byly Lelíček ve službách Sherlocka Holmese, Tři vejce do skla, Těžký život dobrodruha, Hotel Modrá hvězda, Čapkovy povídky, Kristián, nebo Pytlákova schovanka.
Vysílání: 06.10., 21.15 hod., ČT art
Legendy folku a country 4/13
Výlety k jiným žánrům, inspirace lidovou písní. Rozhovory, unikátní archivní ukázky i ze soukromých sbírek, nejznámější písničky a vzpomínání známých osobností F&C hudby v Československu v dokumentárním televizním cyklu (2000). Scénář a režie J. Vondrák. Televizní cyklus o legendách folku a country představuje tvorbu, repertoár a účinkování skupin Spirituál kvintet a Skiffle Kontra, Bukanýři, Minnesengři, Točkolotoč, Kantoři, Javory, Fleret s Jarmilou Šulákovou, Š. Raka, ale též J. Hutky, V. Merty, P. Streichla, J. Nohavicy, P. Ulrycha a mnohých dalších. Pojítkem všech zúčastněných je lidová píseň česká, moravská i evropská. Ostravský, jihočeský, romský, nebo valašský folklór.
Skupina Spirituál kvintet, která pořad uvozuje, byla založena na podzim roku 1960 čtyřmi členy Vysokoškolského uměleckého souboru. Bylo to mužské kvarteto, vedle iniciátora I. Macha byli u jeho zrodu M. Keller, M. Kastelovič a J. Tichota, kapelník. Původní název byl „Spirituál kvartet“. První koncert se konal v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech. Skupina měla pravidelné pořady v Divadle Na zábradlí. Během čtyřleté existence se Spirituál kvintet zúčastnil přehlídek folkové a country hudby (Porta), usadil se na nové scéně divadélka Atelier ve Spálené ulici v Praze (sídlo dnešního Studia Ypsilon) a natočil své první desky. Významnou etapu skupiny tvořila spolupráce s K. Zichem až do jeho odchodu v roce 1974. Spirituál začal po odmlce vystupovat s trampskou skupinou Toronto, později přejmenovanou na Brontosaury – s bratry J. a F. Nedvědovými a Z. Toskovou (později Tichotovou).
Vysílání: 06.10., 22.35 hod., ČT art
TIP!
Časopis 45 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Hudební tipy 46. týden
13. komnata Terezie Kovalové
Nejznámější česká violoncellistka Terezie Kovalová bojovala s pocitem vyhoření ...celý článek
Hudební tipy 45. týden
Queen: Rock The World
Pozadí vzniku kultovního alba News of the World, které přineslo zásadní hity We Will ...celý článek
Časopis 45 - sekce
DIVADLO
Pardubický Don Juan na prknech Divadla pod Palmovkou
Východočeské divadlo pravidelně hostuje v Praze, kde na jevišti Divadla pod Palmovkou jednou za rok prezentuje celý článek
OPERA/ TANEC
Fibichova Šárka se vrací do Národního divadla
Po více než pětačtyřiceti letech uvádí Národní divadlo operu Zdeňka Fibicha Šárka. Hudebního nastudování se uj celý článek
LITERATURA/UMĚNÍ
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F celý článek