zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery

Rusalka (Nizozemská národní opera)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Předního českého tenoristu Pavla Černocha čeká již v 2. června premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce. Světoznámou pohádkovou operu Antonína Dvořáka v Amsterdamu zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem. Philipp Stölzl se vedle opery a divadla prosadil také jako filmový režisér, scénograf i tvůrce klipů hvězd světové popové i rockové hudby (Madonna, Rammstein, Mick Jagger) a jeho operní inscenace jsou mimořádně vizuálně působivé. „Stölzlovy filmové kořeny se odrážejí i na zpracování Rusalky. Do pohádkového prince má moje role daleko. Princ je v pojetí Philippa Stölzla hollywoodskou filmovou hvězdou a ani Rusalka není křehkou vodní vílou,“
říká Pavel Černoch.

Pavel Černoch se do Nizozemské národní opery vrací po čtyřech letech, naposledy zde hostoval jako Laco v opeře Leoše Janáčka Její pastorkyňa, před šesti lety se zde představil jako Vladimír v opeře Alexandra Borodina Kníže Igor.
Inscenace Rusalky má hvězdné mezinárodní pěvecké obsazení. Vedle Pavla Černocha se v roli Rusalky představí jihoafrická sopranistka Johanni van Oostrum, roli Cizí kněžny ztvární německá sopranistka Annette Dasch, jako Ježibaba bude v Amsterdamu debutovat americká mezzosopranistka Raehann Bryce-Davis a Vodníka ztvární ruský basista Maxim Kuzmin-Karavaev. Amsterdamský Královský orchestr Concertgebouw bude řídit německá dirigentka Joana Mallwitz, která patří k nejobdivovanějším dirigentům své generace a v roce 2019 ji prestižní německý měsíčník Opernwelt vyhlásil dirigentkou roku.

Čtyři týdny po své amsterdamské premiéře zamíří 30. června Pavel Černoch společně s lotyšskou sopranistkou Kristīne Opolais na Národní festival Smetanova Litomyšl. Koncert bude jednou z mála příležitostí vidět Pavla Černocha na domácí scéně, pak ho opět čeká hostování v předních zahraničních operních domech. Na podzim se představí v roli Alberta Gregora v Janáčkově Věci Makropulos v pařížské Opéra Bastille a také v premiéře další z Janáčkových oper Její pastorkyňa v Lyric Opera of Chicago. V úvodu příštího roku se opět pracovně setká s Kristīne Opolais. Společně s Bostonským symfonickým orchestrem pod taktovkou dirigenta Andrise Nelsonse uvedou v koncertním provedení Šostakovičovu operu Lady Macbeth Mcenského újezdu. Vedle Bostonu s ní zamíří i do v newyorské Carnegie Hall a nahrávka opery následně vyjde u Deutsche Grammophon.

1.6.2023 15:06:21 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 22 - sekce

HUDBA

Childish Gambino: poprvé v O2 areně

Childish Gambino

Na co sáhne, to promění ve zlato. Donald Glover aka Childish Gambino se vrací na koncertní pódia. Čtyřnásobný celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 22. týden

Benátky

Mýty a fakta historie - Egypt (2/6)
Prokletí Tutanchamona. Příběh nejslavnějšího archeologického objevu vše celý článek

další články...