zvláštní poděkování
Volný.cz

Velikáni filmu... Shia LaBeouf

Borg/McEnroe

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Borg/McEnroe
Wimbledon, 1980. Tenisový zápas, který přepsal dějiny sportu a navždy změnil i životy obou soupeřů. Sverrir Gudnason a Shia LaBeouf v hlavních rolích švédského koprodukčního dramatu (2017). Dále hrají: S. Skarsgard, T. Novotnyová, D. Bamber, R. Emms a další. Režie Janus Metz. Švédský tenista Björn Borg je považován za nejlepšího tenistu všech dob. Několikanásobný vítěz předních turnajů French open a Wimbledonu byl známý svým precizním a soustředěným stylem, za který se mu přezdívalo Ledový muž. Oproti tomu Američanovi Johnu McEnrovi se přezdívalo Superspratek pro jeho výbušnou povahu, které dával průchod i při zápasech. McEnroe se stal Borgovým vyzyvatelem ve finále Wimbledonu v roce 1980, v zápase, který se do historie zapsal jako jedna z největších sportovních bitev vrcholového tenisu. Hvězdně obsazené koprodukční sportovní drama Januse Metze sleduje Björna Borga (Sverrir Gudnason) na vrcholu jeho kariéry, kdy švédský tenista stojí před obhajobou pátého wimbledonského titulu. John McEnroe je proti tomu na začátku své vrcholové sportovní dráhy, ale okolí pobuřuje více jeho chování na kurtu než sportovní výkony. Snímek Borg/McEnroe sleduje střet dvou na první pohled zcela odlišných mužů a sportovních rivalů, kteří ale mají společného více, než si dokáží připustit. Precizně budovaná psychologická drobnokresba obou mužů se odráží v bitvách na tenisovém kurtu, kde jediná chyba může znamenat pád z výsluní slávy. Debut Januse Metze, který se natáček i v českých lokacích, měl premiéru na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu a získal řadu ocenění, včetně nominace za nejlepší mužský herecký výkon na Evropských filmových cenách pro Sverrira Gudnasona.
Vysílání: 25.10., 21.45 hod., ČT2

Země bez zákona
Stylový western s hudbou Nicka Cavea o pašeráckém gangu Bondurantových z dob tuhé prohibice. Americké kriminální drama podle skutečného příběhu (2012). Hrají: S. LaBeouf, T. Hardy, J. Clarke, G. Pearce, J. Chastainová, M. Wasikowska, G. Oldman a další. Režie John Hillcoat. Přes zákaz alkoholu se v USA během 20. a 30. let nikdy pít nepřestalo, naopak vznikla rozsáhlá síť podzemních náleven, pašeráckých stezek a tajných palíren napříč státy. Franklin County ve Virginii se dokonce přezdívalo „nejmokřejší okres“, protože díky rozlehlým lesům tu v tichosti mohl pálit whisky kdekdo. Mezi takové podnikavce patří i sourozenecké trio Bondurantových, kterým místní přezdívají nesmrtelní. Nejstarší Howard (Jason Clarke) se totiž jako jeden z mála vrátil z bojišť Velké války a přepil by i duhu. Mlčenlivý Forrest (Tom Hardy) zase jako mladistvý zotavil ze španělské chřipky a při jakékoliv rvačce stojí pevně na nohou. A nejmladší Jack (Shia LaBeouf) se touží svým bratrům vyrovnat, ale zatím marně. Přestože Bondurantovi drží své podnikání s načerno pálenou whisky při zemi a vyhýbají se velkým městům, kde zuří války gangů, střetu se nakonec nevyhnou. Do Franklinu dorazí zkorumpovaný federální agent Charley Rakes (Guy Pearce) s jediným úkolem: ilegální palírny zničit nebo jejich majitele donutit, aby platili tučné výpalné. Bondurantovi se mu jako jediní postaví a Rakes tak udělá cokoliv, aby je pro výstrahu zničil. Přehlížený Jack navíc rozehraje nebezpečnou hru, když se pokusí jednat na vlastní pěst a uzavřít obchod s obávaným chicagským mafiánem (Gary Oldman).
Přestože příběh o pašování alkoholu svádí ke krimi žánru gangsterek, snímek Johna Hillcoata má díky zasazení do ospalého městečka a povaze hrdinů blíže spíš k westernu. Netradičním westernem ostatně byla i předešlá spolupráce Hillcoata s Nickem Cavem na filmu Proposition (2005), který se odehrává v australském vnitrozemí. K oběma dílům napsal Cave scénář a také doprovodnou hudbu, děj Země bez zákona (2012) ovšem vychází ze skutečných událostí a biografické knihy. Matt Bondurant se totiž po skoro sto letech rozhodl složit svému dědečkovi Jackovi a svým prastrýcům Forrestovi a Howardovi neobvyklou poklonu – rodinnou historii sepsal do románu The Wettest County in the World. V samotném Franklinu řada rodin dodnes pálí whisky mimo zákon, ale už jen pro vlastní potřebu.
Vysílání: 31.10., 21.40 hod., ČT2

18.10.2021 10:10:52 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 47 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Cabaret (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 48. týden

Křídla Vánoc
Richard Krajčo a Vica Kerekes v hlavních rolích vánočního příběhu o splněných přáních a naději ...celý článek


Velikáni filmu... Henri Verneuil

I jako Ikaros

Melodie podzemí
Alain Delon, Jean Gabin a bazén plný peněz a smůly. Francouzsko-italská krimikomedie (1963) ...celý článek


Oscarový snímek s Robinem Williamsem

Dobrý Will Hunting

Dobrý Will Hunting
Zkrotit nezvládnutelného matematického génia není snadné. Oscarový americký snímek s Rob ...celý článek


Dokumenty Tom Cruise a Brigitte Bardotová

Brigitte Bardotová, rebelka s příčinou

Jak se rodí idol: Tom Cruise
Malý muž s obrovskou vůlí a schopnostmi. Britský dokument (Premiéra). Dyslekti ...celý článek


Výtvarné tipy 47. týden

Leonardo Da Vinci, muž v pohybu

Krásné živé památky (12/16) - Pardubický kraj
Jak se zachraňuje velký zámek s nádhernými zahradami nebo tře ...celý článek


Výtvarné tipy 48. týden

Krásné živé památky (13/16) - Střední Čechy
Jak se opravuje větrný mlýn nebo parostrojní pivovar? Mirek Vla ...celý článek


Literární tipy 47. týden

Andělé všedního dne

Andělé všedního dne
Bolek Polívka ve filmu podle bestselleru Michala Viewegha o andělech, lásce a umírání. ...celý článek


Filmové tipy 47. týden

Shenandoah

Znásilnění pod kůží
Dokumentární film Kateřiny Hrochové se zabývá problematikou druhotné viktimizace obětí ...celý článek


Kino Art: Julieta a Běž, chlapče, běž

Běž, chlapče, běž

Julieta
Strhující filmová mozaika o mlčení, které sžírá matku zevnitř a dceru vyhnalo z domova. Španělské d ...celý článekČasopis 47 - sekce

OPERA/ TANEC

MHF Lípa Musica startuje předprodej na zahajovací koncert

Kateřina Kněžíková

20. ročník MHF Lípa Musica se definitivně a s úspěchem uzavřel v pátek 19. listopadu tradičním společným proje celý článek

další články...