zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 40. týden

Šumné stopy - Švýcarsko

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Záhady starého Egypta (5/10) - Brána do podsvětí
Putování Egyptem za jeho úchvatnými památkami, které dodnes svědčí o tajuplné historii dávné civilizace (2008). Režie J. Boněk. I když je Sfinga dnes národním symbolem Egypta a ztělesněním jeho starobylosti, na konci Staré říše byla stejně jako pyramidy opuštěna a na dalších tisíc let ponechána svému osudu. Ale svým způsobem měla štěstí v neštěstí. Postupně ji zavál písek, který ji ochránil před nevyhnutelnou devastací. Byla totiž vytesána, s výjimkou hlavy, z velmi nekvalitní skály. Sfinga je dodnes nositelem mnoha tajemství. Vědci diskutují, kdo je jejím stavitelem a koho vlastně portrétuje. Existují také teorie spekulující o tom, že Sfinga byla postavena tisíce let před dobou faraonů nebo že představovala samostatné božstvo. I přes řadu teorií ale faktem zůstává, že se jedná o zcela pozoruhodnou stavbu mimořádné hodnoty a řada restaurátorů napíná veškeré síly, aby byla uchována i pro budoucí generace.
Vysílání: 02.10., 19.25 hod., ČT2
Opakování: 04.10., ČT2

Středověké srdce Evropy (5/10) - Pozdní gotika
Na sklonku 15. století proniká gotika i do většiny českých měst. Režie P. Krejčí. Gotika, to nejsou jen hrady a zříceniny, ale také církevní stavby – kostely, chrámy a katedrály se inspirovaly tímto slohem. Kromě rozsáhlých hradů řadíme ke šlechtickým sídlům i bezpočet tvrzí. Bývaly sídly nižší šlechty (Kestřany nebo Červena Řečice). Gotika však prakticky dodnes ovlivnila jádra historických obcí. Na první pohled to sice nemusíme poznat (Holašovice, Putim, Tábor či Vysoké Mýto), ale půdorys a urbanistická struktura nás nenechají na pochybách, že se skutečně jedná o obce gotické. Jinde je gotika postřehnutelná prakticky ihned (Úštěk nebo Louny). 16. století přineslo dramatickou změnu. Na jeho začátku se poprvé objevují prvky nového slohu – renesance. Uvidíme to na příkladu hradu Roštejna či Sovince.
Vysílání: 02.10., 22.00 hod., ČT2
Opakování: 06.10., ČT2

Eiffelovy megastavby
Jeden z mála projektantů v dějinách, jehož jméno zná celý svět. Francouzský dokument. Kouzelník s ocelí Gustave Eiffel patří mezi osobnosti devatenáctého století, díky nimž Francie vstoupila do moderního věku. Kromě slavné věže, která se stala symbolem Paříže, tento technologický génius za víc než třicet let navrhl a postavil několik tisíc ocelových staveb na pěti kontinentech. V Evropě, v Asii, v Africe, i v celé Americe. Viadukty, mosty, nádraží, observatoře, dokonce i vnitřní kostru slavné sochy Svobody. Gustave Eiffel také neustále zlepšoval stavební technologie své doby. Například zdokonalil technologii výstavby mostních konstrukcí. Byl neuvěřitelně zapálený pro vědu a pokrok, neustále inovoval jak navrhování konstrukcí, tak metody provedení staveb. Po celý život zlepšoval a vynalézal s utkvělou myšlenkou – zapsat se do historie.
Vysílání: 03.10., 17.25 hod., ČT2
Opakování: 09.10., ČT2

Tajemství královských paláců (5/8)
Od Windsoru přes Sandringham až po Versailles, od Viktorie přes Alžbětu II. až po nezbedného prince Harryho aneb historie a současnost světoznámých sídel. Britský dokumentární cyklus. Královská sídla jsou pomyslnou výkladní skříní všech evropských zemí. Zatímco ale takový Karlštejn už návštěvníkům může pouze připomenout časy, kdy se v jeho zdech vyskytovala nějaká korunovaná hlava, s britskými hrady, zámky a usedlostmi je to jiné. Památky, v nichž živý panovník nebo člen jeho rodiny stráví byť jen třeba jediný den v roce, získávají na atraktivitě a zároveň jisté záhadnosti a napětí. V tomto cyklu se podíváme na nejslavnější britská sídla jako Buckinghamský palác, hrad Windsor, panství Sandringham, zámek Balmoral či Kensingtonský palác, ale také překvapivě za britské hranice, do věhlasného zámku ve Versailles. Stranou nezůstanou méně známé památky, z nichž některé už dávno podlehly zkáze, jako například slavný londýnský Whitehall.
Vysílání: 06.10., 13.55 hod., ČT2
Opakování: 07.10., ČT2., 10.10., ČT2

Šumné stopy (1/5) - Švýcarsko – Za pravdu
Žasnoucí architekt David Vávra nás provede šumným Švýcarskem. Cestami našich krajanů, především architektů, a jejich dechberoucím dílem. Režie R. Lipus. Je nad Alpy jasné, že naše kroky nebo stíny budou šumně pátrat po strmých stezkách Švýcarska. Právě tam T. G. Masaryk na svých přednáškách poprvé veřejně prosazoval vznik samostatného českého státu. Po druhé světové válce zde působil mimo jiné významný kazatel, spisovatel a sociální pracovník Přemysl Pitter, který se zasloužil o záchranu památek připomínajících Jana Husa a Jeronýma Pražského v Kostnici na švýcarsko-německé hranici. Putování zakončíme u spisovatele Karla Michala a skladatele Bohuslava Martinů, pro které bylo Švýcarsko nejen azylovou zemí, ale také místem jejich úmrtí.
Vysílání: 02.10., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 04.10., ČT art., 06.10., ČT art

Světové kulturní dědictví UNESCO, věčné poklady: Katedrála v Cáchách (4/4)
Úchvatná katedrála Panny Marie v Cáchách je na seznamu UNESCO již přes čtyřicet let. Čím je tato stavba tak výjimečná a fascinující? Koprodukční francouzsko-německý dokument ARTE. Katedrála Panny Marie v Cáchách, opředená pověstmi a legendami, byla uznána památkou světového kulturního dědictví i z toho důvodu, že symbolizuje sjednocení západního světa a jeho duchovní a politickou obnovu za vlády Karla Velikého. Stavba je zároveň považována za ukázkový příklad sakrální architektury. Cášský Oktogon je Itálií severu. Katedrála však nejen napodobuje italské kostely svou architekturou, Karel nechal z Itálie přivézt dokonce i některé vybavení: dvaatřicet antických sloupů z Ravenny a Říma.
Vysílání: 02.10., 22.05 hod., ČT art
Opakování: 03.10., ČT art., 05.10., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem se projdeme Mosteckou ulicí a po Malostranském náměstí (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. V této části toulek s profesorem Františkem Dvořákem se ocitáme na malostranském konci Karlova mostu a prohlédneme si stavby, které vznikly v průběhu staletí v jeho sousedství. V jedné z nich již ve středověku fungovaly lázně, v jiné například bydlel mladý skladatel Beethoven. Zvláštní pozornosti se pak budou těšit obě části dnešního Malostranského náměstí s působivými palácovými budovami a dominujícím chrámem sv. Mikuláše.
Vysílání: 02.10., 00.00 hod., ČT art
Opakování: 08.10., ČT art

23.9.2024 09:09:25 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 45 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hráči (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Události 17. listopadu 1989 ve filmovém přepisu

Polojasno

Polojasno
Události 17. listopadu 1989 ve filmovém přepisu knihy Václava Bartušky aneb polodokumentární reko ...celý článek


Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina

Přebytečný člověk

Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek


Kultovní dobrodružný film Vládci vesmíru

Vládci vesmíru

Vládci vesmíru
Teď tady vládnu já! Kultovní dobrodružný film o sváru válečníka He-Mana a jeho odvěkého nepř ...celý článek


Výtvarné tipy 45. týden

Renoir a dívka s modrou stuhou

Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek


Filmové tipy 45. týden

Paris a Helena

Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek


Oscarový film Favoritka

Favoritka

Favoritka
U dvora anglické královny Anny vládne zákon silnějšího. Britsko-americký oscarový film (2018). Hr ...celý článek


Filmové tipy 46. týden

A máme, co jsme chtěli

A máme, co jsme chtěli
Poslední večer Československa se stane zkouškou jedné velké federální rodiny, když n ...celý článek


Dokument Můj otec, kníže

Dokument Můj otec, kníže

Můj otec, kníže
Příběh Lily Schwarzenbergové a jejího otce Karla, od jehož úmrtí dnes uplyne právě jeden ro ...celý článek


Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček

Miroslav Ondříček

Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek


Výtvarné tipy 46. týden

Jan A. Pacák

Radost
Muzikant, výtvarník, pohodář Jan A. Pacák ve vzpomínkách příbuzných, J. Černého, P. Jandy, I. Greifo ...celý článek


Literární tipy 45. týden

Alenka v říší divů Lewise Carrolla

Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek


Premiéra českého loutkového filmu Jana Baleje

Barevný sen

Barevný sen
Můžete se smát, nesmíte se bát! Premiéra českého loutkového filmu Jana Baleje, oceněného Českým ...celý článek


Filmové drama Znovu Paříž

Znovu Paříž

Znovu Paříž
Jak se vyrovnat s tím, že člověk přežil... Francouzské drama z nedávných teroristických atentát ...celý článek


35 let svobody

35 let svobody

České studentské revolty – 60. léta
Téma pražského studentského hnutí druhé poloviny 20. století je d ...celý článek



Časopis 45 - sekce

HUDBA

Arakain - S.O.S.

Přebal alba

Po albech Thrash the Trash, Schizofrenie a Apage Satanas se speciální reediční řada, na níž tuzemská metalová celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory celý článek

další články...