zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 11. týden

E. Balzerová, T. Vilhelmová (Tátova volha)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého otce a manžela. Koprodukční snímek ČT (2018). Hrají: E. Balzerová, T. Vilhelmová, E. Vášáryová, E. Holubová, B. Polívka, M. Myšička a další. Scénář I. K. Jestřábová a J. Vejdělek. Kamera V. Smutný. Režie J. Vejdělek. V centru svérázné road movie Jiřího Vejdělka jsou dvě ženy, matka a dcera, které se při pátrání po skrytém životě svého nejbližšího rozhodnou navštívit jeho dávné milenky. Kostýmní výtvarnice Eva nečekaně ovdověla. Manžel Ludvík se jí ani nestačil svěřit, že kromě jejich dcery Terezy má ještě stejně starého nemanželského syna. Alespoň tak to naznačuje pečlivě ukrytá a náhodně objevená dětská kresba. Eva je rozhodnutá nečekané odhalení velkoryse ignorovat, ale Tereza, které se vlastní život sype pod rukama, se k přízraku nevlastního bratra upne. Společně s matkou se vydávají Ludvíkovým starým autem, veteránem značky Volha po stopách jeho bývalých milenek a přátel, aby o tajemství zjistily víc.
Vysílání: 11.3., 21.55 hod., ČT1

13. komnata Miloše Zábranského
Režisér ve svých 18 letech zázračně přežil těžkou nehodu. Chvíle boje o život zásadně změnily jeho pohled na svět a ovlivnily i jeho tvorbu. Příběhem provází Zuzana Burešová. Režie I. Bareš. Miloš Zábranský si v osmnácti letech užíval život naplno. Zábavy, večírků a velké lásky. Právě za ní jel a netušil, že se mu nadobro změní život. V serpentinách úzké silnice bylo v zatáčce odstavené nepojízdné auto. Jeho řidič se rozhodl vystoupit zrovna v okamžiku, kdy ho míjel Miloš na motorce. Aby zabránil kolizi, strhl řízení do příkopu, kde narazil do svodidel. To je to poslední, co si z reálného světa pamatuje. Byl ve vážném stavu, a jak se později dozvěděl, lékaři v jeho záchranu příliš nevěřili. „Když jsem tehdy umíral, pochopil jsem, že jsou věci mezi nebem a zemí. Pamatuji si určité vizuální vjemy a také to, že jsem se rozhodl, že umřít nechci. Tehdy mě poprvé napadly myšlenky na jiný duchovní rozměr.“ Díky nehodě na prahu dospělosti našel Miloš hlubší smysl života a promítl ho do své umělecké tvorby, v níž se prolínají témata spirituality a lidské existence. Prožitky s havárií spojené mu v následujících letech pomohly vyrovnat se s různými životními karamboly, třeba se smrtí kamaráda nebo krachem manželství. Nehodu, kterou téměř zázrakem přežil před 54 lety má totiž stále před očima. Nejznámějším jeho filmem je legendární Dům pro dva zakazovaný pro svou náboženskou symboliku, přesto nominovaný o rok později v Berlíně na evropskou filmovou cenu Félix. Tvoří spolu s dalšími dvěma snímky Masseba a Stavení ucelený duchovní triptych, jehož ústředním tématem je středoevropská křesťanská mytologie, zasazená ovšem do širších filozofických souvislostí. Milošova důsledná myšlenková orientace je v českém i evropském hraném filmu velmi ojedinělá a díky ní je často přirovnáván k tvůrcům jako Robert Bresson či Federico Fellini a nabízí se i souvislosti s tvorbou Andreje Tarkovského.
Vysílání: 12.3., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 18.3., ČT1

Muži od Dunkerque
Vzpomínka na válečnou operaci z roku 1944 u Dunkerque, kde bojovala československá obrněná brigáda, jejíž účastníky nazval de Gaulle svými nejlepšími vojáky. Režie T. Kautský. Vzpomínání pamětníků, proložené vzácnými, archivními materiály, na operaci z II. světové války u Dunkerque v roce 1944, kde bojovala československá obrněná brigáda. Byla to méně známá epizoda – od října 1944 do května 1945 obléhala námořní pevnost Dunkerque, kterou bránilo 12 000 německých vojáků, Československá samostatná obrněná brigáda. Byli to muži, jejichž snem bylo osvobodit Prahu. 8. října 1944 převzala brigáda obléhání tzv. dunkerqueské kapsy. Úkol zněl: Ve spolupráci s ostatními spojeneckými jednotkami uzavřít nepřítele v dosavadním postavení a donutit ho ke kapitulaci. 28. říjen 1944 oslavila brigáda útokem na předsunuté pozice nepřítele. Útok byl pro Němce naprostým překvapením. Ztráty však byly na obou stranách. Nakonec se do Prahy přece jen dostali. Ale ne všichni a ne včas. 30. května 1945 defilují vybraní muži před prezidentem republiky, spojeneckými generály a nadšenými Pražany. To bylo jediné ocenění, které se těmto hrdinům v jejich zemi dostalo. Po roce 1948 se s nimi komunistická vláda vypořádala po svém. Za odhodlání položit život za vlast byli tito stateční muži odsouzeni do vězení. Ale ještě předtím označil generál de Gaulle československou obrněnou brigádu za své nejlepší vojáky. Na počátku roku 2006 stále ještě u nás žily přes dvě stovky těchto „mužů od Dunkerque". Jedním z pamětníků na Dunkerque byl i generál Antonín Špaček, předseda Československé obce legionářské. Bohužel 3. dubna 2006 ve věku nedožitých devadesátých narozenin zemřel.
Vysílání: 11.3., 15.15 hod., ČT2

Hledání Angely Merkelové
První německá kancléřka stála 16 let v čele jedné z nejmocnějších zemí světa. Francouzský dokument. Jak se neznámé fyzičce vyrůstající ve východním Německu podařilo čtyřikrát po sobě získat kancléřský post a stát se tváří celé Evropy? Kde se vzala její odlišnost a jak získala tato žena respekt mužů, kteří vládnou světu? Je možné, že během řecké krize tak neoblomná Angela Merkelová později podala pomocnou ruku víc než milionu migrantů? U autorky dokumentu snaha pochopit tuto ženu přerostla v posedlost. Sledovala léta její kariéru, psala o ní články a knihy. Po posledních projevech Merkelové ve Spolkovém sněmu se znovu musela zeptat: Kdo je Angela Merkelová? Čím je tak výjimečná a jak se zapsala do historie? Obrátila se na ty, kteří ji dobře znají, aby pomohli najít odpovědi. Angela Merkelová je opakem extrovertního člověka. Nesnáší okázalost a teatrálnost. Z jejího osobního života nesmí nic vyklouznout na veřejnost. Stejnou zásadou se řídili i pracovníci kancléřství. Úzkostlivě dbali na to, aby neprozradili nic, co jim jejich nadřízená sdělila v soukromí.
Vysílání: 12.3., 14.50 hod., ČT2
Opakování: 14.3., ČT2

Cid
Kde rozhoduje síla nad myšlenkou, je třeba bojovat jiným způsobem. Historické drama o španělském národním hrdinovi v italsko-americké koprodukci (1961). Hrají: Ch. Heston, S. Lorenová, R. Vallone, G. Pageová, J. Fraser, G. Raymond, H. Hatfield, M. Serato a další. Režie Anthony Mann. Osudy legendárního španělského hrdiny jedenáctého století, Rodriga Diaze de Vivar přezdívaného El Cid, inspirovaly režiséra Anthonyho Manna k natočení jeho idealizovaného životopisu. V roce 1961 byl uveden do kin v tříhodinové verzi, kterou nyní nabízíme i divákům ČT. Legenda o muži, který ve své době prokázal nejen hrdinství při obraně vlasti jako vojevůdce vojsk krále Kastílie, Leónu a Asturie, ale také nečekanou toleranci náboženskou a rasovou, je klasickým zástupcem výpravné kinematografie své doby se vším, co k ní patří – velkorysé davové scény s tisíci statistů, nádherné exteriéry i interiéry Španělska, velkolepá kamera Roberta Kraskera i dechberoucí hudba Miklóse Rózsy. Hereckému obsazení dominuje Charlton Heston v roli Cida a Sophia Lorenová jako jeho nedosažitelná láska Jimena.
Vysílání: 15.3., 20.00 hod., ČT2

Na plovárně s Alicí Nellis
Rozhovor Marka Ebena s filmovou a divadelní režisérkou. Režie J. Hojtaš. Alice Nellis se narodila 3. ledna 1971 v Českých Budějovicích. Po gymnáziu studovala hru na flétnu na konzervatoři, zároveň také anglistiku a amerikanistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Po dokončení studia se živila jako hudebnice a překladatelka. Poté začala studovat scenáristiku a dramaturgii na FAMU. Už při studiu natáčela pro Českou televizi dokumentární filmy. Studium na FAMU ale nedokončila, v té době byla totiž poměrně vytížena při natáčení filmu Výlet. K tomuto filmu napsala i anglické texty písní a některé i sama nazpívala. Film Výlet pak dostal ocenění Maxim na festivalu FAMU 2000 a byl nominován na Českého lva ve dvou kategoriích. V roce 2007 přišel první velký úspěch, kdy za svůj film Tajnosti získala cenu Český lev za nejlepší snímek. Tento film obdržel také ocenění festivalu Syracuse v USA za nejlepší film, režii a střih. Na jejím režijním kontě jsou další významné snímky, jako například Mamas & Papas, Perfect Days, Revival, Andělé všedního dne, Sedmero krkavců, oceňovaný seriál Pustina a mnohé další. Alice Nellis se ale věnuje i divadelní režii. Působila v Divadle Na Zábradlí, Divadle Bez zábradlí, Divadle v Řeznické a v Národním divadle.
Vysílání: 12.3., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 16.3., ČT2

Nebeské dny
Na jejich vášnivou lásku čekalo nebe i peklo. Americké drama (1978). Hrají: R. Gere, B. Adamsová, S. Shepard, L. Manzová, R. Wilke a další. Scénář a režie Terrence Malick (V anglickém znění s titulky). Vášnivé milostné drama jedné ženy a dvou mužů, které se odehrává v roce 1916 uprostřed nádherné texaské přírody, do níž proniká civilizace. Tak se dá charakterizovat příběh filmu, jenž natočil významný americký scenárista a režisér Terrence Malick (Zapadákov, Tenká červená linie, Strom života). Richard Gere v něm ztvárnil dělníka Billyho, Brooke Adamsová jeho dívku Abby a Sam Shepard osamělého a bohatého majitele farmy. Podmanivý snímek zaujme nejen hereckými výkony hlavních představitelů, ale také pozoruhodnou obrazovou kulturou, například uhrančivě krásnými záběry natočenými kameramanem Nestorem Almendrosem. Působivou atmosféru příběhu dotváří hudba, kterou složil Ennio Morricone. Film byl oceněn Oscarem za nejlepší kameru a na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získal Cenu za režii.
Vysílání: 15.3., 23.40 hod., ČT art

3.3.2025 15:03:34 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Beetlejuice (Hudební divadlo Karlín)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 18. týden

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét

Portrétistka Marie-Antoinetty: Královnin portrét (1/2)
Dvoudílný francouzský dokument věnovaný portrétnímu ...celý článek


Literární tipy 19. týden

Prokletí domu Hajnů

Želary
Anna Geislerová ve strhujícím příběhu o osudové lásce mladé lékařky k neotesanému horalovi, který je ...celý článek


Filmové tipy 18. týden

Miroslav Donutil  (Atlas ptáků)

Atlas ptáků
Miroslav Donutil a Alena Mihulová, která zanedlouho oslaví 60. narozeniny, ve strhujícím příběh ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Karel Hynek Mácha (Tajemství života KHM)

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 19. týden

Sagrada Familia: Gaudího výzva

13. komnata Štěpána Mareše
Proslavil se hlavně komiksem Zelený Raoul, ve kterém karikoval politiky, za což ...celý článek


Nezávislý film s Timothym Spallem

Timothy Spall (Poslední autobus)

Poslední autobus
Při cestě nazpět časem i prostorem našel budoucnost. Britský nezávislý film s Timothym Spa ...celý článek


80 let od konce 2. světové války

Protektor

Musíme si pomáhat
Boleslav Polívka a Anna Šišková v hlavních rolích příběhu hrdinů proti své vůli z konce 2 ...celý článek


Filmové tipy 19. týden

Brigitte Bardotová (Pohrdání)

Potomci slavných: Jindřich Polák
Režisér s nespoutanou fantazií, kterou obohatil legendární televizní seriá ...celý článek


80 let od konce 2. světové války

Jana Brejchová (Zánik samoty Berhof)

Uloupené dětství
Český chlapec na převýchově v německém Kinderheimu. Televizní film na motivy románu Joži M ...celý článek


Polské filmové drama Nájemnice

Nájemnice

Nájemnice
Privatizační mafie, díry v zákonech a úplatky. Marný boj? Polské filmové drama natočené podle sku ...celý článek



Časopis 18 - sekce