zvláštní poděkování
Volný.cz

20. Lípa Musica slaví narozeniny s Dvořákem

Michaela Fukačová

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

V sobotu 11. září 2021 bude po prologu a mimořádném narozeninovém koncertu oficiálně zahájen jubilejní 20. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica tradičním Koncertem pro Liberecký kraj, který se uskuteční již popáté v řadě. Výjimečný nádech letošnímu zahajovacímu koncertu dává festivalové jubileum. Lípa Musica oslaví završení dvou dekád svého působení v Libereckém kraji poctou české hudbě a jejímu velikánovi Antonínu Dvořákovi, neboť od jeho narození právě v těchto dnech uplyne 180 let. Tu složí Michaela Fukačová, jedna z nejvýznamnějších violoncellistek současnosti, která se mezi světovou elitu prosadila už v 90. letech minulého století, provedením Dvořákova Violoncellového koncertu h moll.

Sólistku předních světových orchestrů a festivalů na dvořákovském galakoncertu doprovodí jeden z našich nejlepších orchestrů – Symfonický orchestr Českého rozhlasu – který se na festivalu Lípa Musica představí poprvé v historii. Program slavnostního Koncertu pro Liberecký kraj, který se uskuteční v libereckém Divadle F. X. Šaldy, dotvoří Osmá Dvořákova symfonie, dílo plné životní radosti a obdivu k přírodním krásám, které uchvátí svojí ryze českou melodičností. Symbolických dvacet let tedy festival oslaví v té nejlepší společnosti respektovaných českých umělců a s pokorou k tomu nejlepšímu odkazu české hudební historie, který́ je klenotem i ve světovém měřítku. V prodeji jsou poslední vstupenky.
„Dvacet let mé společné cesty s festivalem mě naplňuje radostí a hrdostí. Přijměte prosím pozvání na slavností galavečer, který korunuje oslavy našich narozenin a nabídne debutové vystoupení všech uměleckých hostů i setkání s naším největším hudebním velikánem Antonínem Dvořákem při příležitosti 180, výročí jeho narození. Jeho violoncellový koncert v podání skvělé Michaely Fukačové za doprovodu Pražských rozhlasových symfoniků řízených Alexanderem Liebreichem se bezpochyby stane ozdobou Koncertu pro Liberecký kraj,“ říká Martin Prokeš, ředitel a zakladatel festivalu Lípa Musica.

„Jistě nepřekvapím tvrzením, že Dvořákův Violoncellový koncert má v mém repertoáru naprosto klíčové místo. Nejen on, ale Dvořáková hudba vůbec. Nezapomenu na první setkání s ní, bylo to v už mateřské školce, kde nám pouštěli Dvořákův klavírní valčík A dur k našemu „tanečkování“. Tolik krásy a kouzla! Zůstala jsem místo tančení stát jako očarovaná – a zůstávám dodnes. Možná dokonce lety ještě víc, krásy života dojímají člověka věkem stále intenzivněji, alespoň já tak to vnímám. V Dvořákovi je nadčasová krása, která oslovuje posluchače velmi hluboce i bez znalosti jakéhokoliv kontextu tak jako kdysi moji dětskou duši. Jeho hudba je čistá, prostá jakékoliv pretence, okázalého efektu, jde přímo od pramene inspirace… Dvořákova pokora k životu, ke kráse, nebo jeho slovy k Bohu dýchá každou frází a já jeho hudbu vnímám jako živoucí modlitbu,“
uvádí k svému vystoupení violoncellistka Michaela Fukačová.
Tu doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, prestižní rozhlasové těleso, které se těší mezinárodnímu renomé a je jedním z nejlepších tuzemských symfonických orchestrů. Na koncertní scéně působí již bezmála sto let a pyšní se spoluprací se světovými dirigenty i sólisty. Od sezony 2018/19 zastává post šéfdirigenta a uměleckého ředitele německý dirigent Alexander Liebreich, pod jehož taktovkou se orchestr představí i v Liberci.
Po loňském provedení Händelova oratoria Mesiáš bude letošní dvořákovský galakoncert pátým pokračováním série Koncertů pro Liberecký kraj, které festival za mimořádné finanční podpory ze strany Libereckého kraje připravuje.
„Jsem rád, že Liberecký kraj a festival už k sobě neodmyslitelně patří. Tento hudební svátek náš region výrazně zviditelňuje, za což patří dík celému týmu organizátorů v čele s ředitelem Martinem Prokešem. Svojí usilovnou pilnou prací a originálním pojetím festivalové dramaturgie dokázali vybudovat této kulturní události výborné jméno a Liberecký kraj ji proto významně podporuje i finančně,“ prohlásil Martin Půta, hejtman Libereckého kraje.
„Mezinárodní hudební festival Lípa Musica se z lokálního festiválku duchovní hudby přerodil, díky neutuchající práci celého týmu pod vedením Martina Prokeše, v mezinárodně respektovaný svátek hudby. Vybudoval si vynikající pověst festivalu, na který jsou ochotna přijet špičková hudební tělesa a hvězdy světového formátu. Neumím si už představit svůj každoroční kulturní kalendář bez účasti na řadě koncertů. Přeji organizátorům a festivalu samotnému do dalších let nekončící řadu hudbymilovných diváků a mnoho osvícených podporovatelů“ říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Exkluzivními partnery Koncertu pro Liberecký kraj je Liberecký kraj a společnosti ČEPS, a.s., Kooperativa, a.s. a Kasro spol. s r.o.

„Lípa Musica bezesporu patří k nejvýznamnějším regionálním festivalům s mezinárodním přesahem. Vzhledem k tomu, že jedním z pilířů společenské odpovědnosti ČEPS je právě kultura se zaměřením na regionální akce, velmi rádi tento festival již čtvrtým rokem podporujeme," říká Hana Klímová, vedoucí odboru Komunikace, ČEPS, a. s.

Zahajovací koncert proběhne při respektování platných protiepidemických opatření. Zbylé vstupenky jsou v prodeji ve festivalové pokladně, v liberecké síti eVstupenka i online na www.lipamusica.cz.

6.9.2021 17:09:36 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 42 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival studentského divadla OLDstars

Články v rubrice - Festivaly

Koncerty LM s Ivem Kahánkem a Pavel Haas Quartetem

Irvin Venyš a Ivo Kahánek

20. ročník MHF Lípa Musica se pomalu chýlí ke svému závěru. Předposlední koncerty, které jsou na programu tent ...celý článek


Dance Brno 2021

Dáma s kaméliemi

Festival Dance Brno současného profesionálního baletu v České republice se uskuteční 18. – 23. října 20 ...celý článek


Angela Hewitt zastoupí klavíristku Pires

Angela Hewitt   (Foto: Keith Saunders)

Klavírní festival Rudolfa Firkušného s politováním oznamuje, že klavíristka Maria João Pires byla ze zdra ...celý článekČasopis 42 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Annie Girardot, interview

Annie Girardot v redakci

Annie Girardot, interview
Připomeňme skvělou francouzskou herečku, která si dobyla srdce i českého diváka a celý článek

další články...