zvláštní poděkování
Volný.cz

ČKC završí adventní setkání s Ensemble Flair

Ensemble Flair

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Čtvrtá sezona Českolipského komorního cyklu vyvrcholí slavnostním koncertem s titulem Čas rozjímání, čas radosti v úterý 7. prosince 2021 ve svém domovském prostoru – kostele Mistra Jana Husa. Pro adventní čas cyklus pro své návštěvníky přichystal hudební mozaiku adventních a vánočních písní z různých koutů Moravy, ale i lidovou hudbou inspirované autorské skladby barda moravského folklóru Jana Rokyty staršího i jeho syna, uměleckého vedoucího Ensemble Flair. Soubor se představí ve své nejvýraznější hudební poloze: v symbióze lidového žánru, klasiky a etnojazzu, ve zhudebněných verších významných českých básníků Petra Bezruče a Josefa Kaluse či v textech zpěvačky Flairu Kláry Blažkové. Spoluúčinkovat navíc bude Pěvecká skupina BLAženky.

Ensemble FLAIR vznikl v roce 2014 a svým nástrojovým obsazením i přítomností sólové zpěvačky vychází z moravské lidové tradice. Hudební tvář Flairu je symbiózou hudby lidové a hudby vážné. Dramaturgie souboru vychází z díla klasiků-neofolkloristů (např. Leoše Janáčka či Bély Bartóka), z poezie Petra Bezruče, Josefa Kainara či Josefa Kaluse, ale i z odkazu karpatských hudců, bukurešťských Romů a v neposlední řadě z textových a hudebních kreací zpěvačky Kláry Blažkové a uměleckého vedoucího Jana Rokyty. Za svou relativně krátkou existenci pěti let natáčel soubor pro Český rozhlas, Slovenský rozhlas, Českou televizi i Televizi NOE, vystupoval na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici (2015 a 2018) a je rezidentním hudebním tělesem Mezinárodního hudebního festivalu MUSICA PURA. Soubor je laureátem mezinárodní soutěže rozhlasových snímků “Grand Prix Svetozára Stračinu” za rok 2015. Absolutní vítězství získal FLAIR za nahrávku skladby „Ej, lásko, lásko“. Ensemble FLAIR se doposud podílel na vzniku pěti CD, z nichž jsou dvě vyloženě profilová. V rámci hudebních projektů typu „cross over“ spolupracoval Ensemble FLAIR s operní pěvkyní Martinou Jankovou, s klavíristou Ivo Kahánkem a s předními českými herci Alfredem Strejčkem a Tomášem Jirmanem.

„Moravská world music, tedy světová hudba – to je první sousloví, které mě napadlo při poslechu nového CD Ensemble Flair Janka Rokyty. Nutno dodat, že přídomek „světová“ míním nejen jako žánrový terminus technicus, ale také jako popis úrovně této hudby. Jestliže se starší nahrávky, které od hlavních protagonistů znám, více drží folklorního základu, jejž představují v novém originálním hávu, zde se Janek Rokyta pouští do výrazně autorské polohy – a cítí se v ní skvěle. (…) Ze všeho je cítit obrovská erudice – Janek Rokyta přesně ví, jakým žánrem se právě inspiruje, a kam až chce zajít. Přitom ale nepřestává být skvělým spontánním muzikantem, kterého chcete potkat a slyšet naživo,“ uvádí na adresu Ensemble Flair proslulý klavírní virtuóz Ivo Kahánek.

Vstupenky na závěrečný Českolipského komorního cyklu jsou v prodeji online na www.lipamusica.cz nebo ve festivalové pokladně v Žižkově ulici 528/6 v České Lípě. Koncert se uskuteční za respektování aktuálně platných protiepidemických nařízení, vstup na koncert bude umožněn pouze po předložení dokladu o očkování či prodělání onemocnění covid-19 v uplynulých 180 dnech.

30.11.2021 17:11:56 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 03 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Večer tříkrálový (NdB)

Časopis 03 - sekce

HUDBA

Koncertní pocta Ivanu Královi

Ivan Král (Forever Král)

Forever Král: Koncertní pocta Ivanu Královi
Jedinečná koncertní pocta nejslavnějšímu českému rockerovi z pr celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 4. týden

Sto divů světa

Sto divů světa (4/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pyramidy v Gíze, Mayské měst celý článek

další články...