zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Kouzelná flétna v přímém přenosu z Met

Kouzelná flétna

autor: The Metropolitan Opera  

zvětšit obrázek

Nezpochybnitelná operní klasika, Mozartova pohádková férie Kouzelná flétna, je stálicí v repertoáru mnoha světově proslulých operních domů. Metropolitní operu v New Yorku nevyjímaje. Po dlouhých devatenácti letech se ale slavné dílo představí v nové moderní inscenaci. Originální pohled na klasické dílo uzavře letošní sérii kinopřenosů MET: Live In HD v sobotu 3. června 2023.

Až dodnes vládla na prknech Metropolitní opery Kouzelná flétna v barvité a hravé inscenaci Julie Taymor. Letošní uvedení je jiné, radikálně jiné – a kritika zatím nešetří chválou. „Nejlepší inscenace Mozartovy opery, jakou jsme kdy viděli,“ tvrdí například Wall Street Journal. Nové uvedení režíruje renomovaný britský režisér Simon McBurney a přináší některá neotřelá řešení. Například s viditelným orchestřištěm a muzikanty interagujícími s herci a divadelní představení obohacuje projekcemi, zvukovými efekty i akrobacií.
V mytickém bezčasí, které ale pracuje, v duchu originálu, s exotickou symbolikou, se představí skvělá sestava výrazných operních tváří současnosti. V roli tajemné Královny noci září Kathryn Lewek, Tamina Lawrence Brownlee, Paminu Erin Morley. Dirigentské taktovky se při přímém přenosu ujme Nathalie Stutzmann.

Kouzelná flétna je poslední opera W. A. Mozarta a byla poprvé uvedena ve Vídni v září 1791, dodnes patří k základním kusům operního repertoáru. Její hudební jazyk výrazně ovlivnil mnoho významných světových skladatelů, jako jsou Ludwig van Beethoven nebo Carl Maria von Weber. Slavný skladatel byl v době psaní Kouzelné flétny v tvůrčí i osobní krizi. Změnila se politická situace, zdraví již nesloužilo tak, jak dříve, nemocná byla i jeho manželka a peněz se nedostávalo. Byť si nebyl příliš jistý úrovní libreta, nabídku napsání opery od svého přítele Emanuela Schikandera přijal. Formálně se jedná do jisté míry o přechodovou fází, a spíše než klasickou operou je tzv. singspielem, tedy divadelním kusem, v němž se převaha pěveckých pasáží prolíná s hereckými dialogy. Je to i možná dědictví Schikandera, který v prvním uvedení ztvárnil postavu ptáčníka Papagena, a byl proslulý coby zdatně reagující s publikem komunikující herec. Potřeboval prostor – a Mozart mu ho nabídnul. Okamžitým hitem se však Kouzelná flétna nestala. Co se však vynořilo od počátku, byly všemožné interpretace. Dílo totiž výrazně pracuje se zednářskou symbolikou a viděním světa. Přesto Mozart tyto složité myšlenky přetavené do pohádkového příběhu prince Tamina, jež za pomoci kouzelné flétny a komického společníka Papagena hledá cestu k princezně Pamině, dceři Královny noci, dovedl přetavit do přístupné, jednoduché, přesto nikoliv prvoplánové hudební formy.

Pohádkový příběh pojatý moderně a hlavně originálně, zamíří na plátna kin na celém světě v sobotu 3. června. I závěrečné představení sezóny 2022/23 distribuuje do českých kin společnost Aerofilms. V následující sezóně se mohou milovníci opery těšit opět na 10 přenosů. Mezi nimi bude premiéry Mrtvý muž přichází a X: Život a doba Malcolma X nebo klasiky Carmen, Nabucco a Madama Butterfly.

www.aerofilms.cz

29.5.2023 16:05:26 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Časopis 29 - sekce

HUDBA

Hard Rock Cafe celé léto v duhových barvách

Hard Rock Cafe v duhových barvách

Společnost Hard Rock Cafe, která dlouhodobě podporuje komunitu LGBTQIA+, se celé léto řídí heslem Love Out Lou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Životy slavných - Já, Tonya

Já, Tonya

Já, Tonya
Vzestup a pád kontroverzní krasobruslařky, kterou zničilo okolí a vlastní ambice. Americká koprod celý článek

další články...