zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Českolipský komorní cyklus završí Zuzana Lapčíková

Zuzana Lapčíková

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Šestý ročník Českolipského komorního cyklu se uzavře v úterý 12. prosince adventním koncertem, který se od 19 hodin uskuteční v prostorách Jiráskova divadla v České Lípě. Jeho protagonistkou bude Zuzana Lapčíková, cimbalistka, zpěvačka a skladatelka, která ve spolupráci se svým kvintetem a mimořádným hostem, jazzovým klavíristou Emilem Viklickým představí adventní moravské lidové písně v jazzových aranžích, skladby z alba Marija Panna přečistá – Písně adventu a Vánoc z Moravy. Vstupenky na koncert s titulem Z nebe jest vyšel jsou v prodeji online, v prodejní kanceláři v České Lípě a budou k dostání i ve večerní pokladně před koncertem. Program příštího ročníku cyklu bude odhalen po Novém roce, kdy bude také zahájen prodej vstupenek a abonmá.

Zuzana Lapčíková si v projektu nazvaném Z nebe jest vyšel ke spolupráci přizvala své kolegy, se kterými hraje v kvintetním obsazení, ale i zajímavého hosta ze světa jazzu. Jejími komorními partnery budou saxofonista Štěpán Flagar, kontrabasista Jožka Mikulka, klavírista Stanislav Mácha a bicista a perkusista Otto Hejnic. Ozdobou večera bude respektovaný jazzový klavírista a skladatel Emil Viklický. Písně adventu a Vánoc zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové vycházejí ze starobylých kancionálů a ústně tradované slovesnosti. Společně se svým kvintetem je však přetváří do současné, jazzem okořeněné hudby, která osciluje mezi žánry v převážně intimně komorní náladě, plné ztišení a posvátné pokory před Stvořitelem, kterou tu a tam Zuzana Lapčíková rozehrává i radostnou vánoční rozdováděností. Její zpěv je tou zlatou nití sdílející s neobyčejným citem čirou radost, pokoru před Stvořitelem i tichou něhu, s jakou Maria pohlíží na malého Ježíška.

„Jakýmsi epilogem bude poslední vánoční projekt zasazený do nově zrekonstruovaného Jiráskova divadla v České Lípě, kde vystoupí první dáma lidové interpretace – zpěvačka a cimbalistka Zuzana Lapčíková se svým kvintetem. Ta představí esenci toho nejkrásnějšího, co nepřeberná studnice lidové hudby nabízí. Může být lákavější pozvánka na vánoční koncert, který bude korunován hostováním jednoho z nejúžasnějších jazzových klavíristů, jakým je Emil Viklický?“, uvedl k vystoupení Martin Prokeš, ředitel pořádajícího spolku ARBOR.

Zuzana Lapčíková je fenoménem české hudby, je to zpěvačka a hráčka na cimbál, ale i scenáristka, skladatelka, hudební aranžérka, pedagožka a herečka. Za doprovodu své jazzové kapely citlivě propojuje folklór s jazzovou a alternativní hudbu. Za své dílo získala mnohá ocenění. Kromě jiného je držitelkou ceny Anděl, ceny Alfreda Radoka nebo ceny Thalie, kterou získala za scénický balet Balady. Anděla obdržela za album Rozchody a Návraty, její další album Marija Panna přečistá, z něhož vyplývá program koncertu, bylo na Anděla nominováno a v edici Supraphonu je nejprodávanějším vánočním albem vůbec. Zuzana Lapčíková koncertovala na mnoha místech v České republice, a to i na nejprestižnějších festivalech jako je Pražské Jaro. Často koncertuje i v různých evropských zemích, vystupovala i v americkém New Yorku nebo v Kennedyho centru ve Washingtonu. V roce 2014 natočila symfonické dílo pro orchestr a pražský filharmonický sbor Orbis Pictus. Její hudební diskografie čítá přes 35 titulů. Všestranná interpretka hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů, různými komorními seskupeními i orchestrálními tělesy, mezi kterými jsou zastoupeni Pražská komorní filharmonie, Virtuosi di Praga, Filharmonie Brno, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Moravská filharmonie Olomouc, Filharmonie Hradec Králové nebo Tallichův komorní orchestr. V roce 2010 si vyzkoušela také ve filmu 80 dopisů, který zastupoval Českou republiku na přehlídce Berlinale v roce 2011.

Jazzový klavírista a skladatel Emil Viklický, patří mezi nejvýznamnější osobnosti české hudební scény. Původně vystudoval matematiku na Přírodovědecké fakultě Palackého univerzity v Olomouci, ale poměrně záhy se obrátil k hudbě – zejména jazzu – a začal koncertně vystupovat. V 70. letech hrál v orchestru SHQ Karla Velebného a v Super Quartetu s Jiřím Stivínem. Mezinárodně se prosadil v roce 1976, kdy zvítězil v soutěži improvizujících jazzových klavíristů v Lyonu a vyhrál první cenu v autorské soutěži Monacké konzervatoře se skladbou Zelený satén. První sólová deska V Holomóci městě (1977) zaznamenala velmi pozitivní ohlas u jazzové veřejnosti a kritiky – album získalo cenu Supraphonu 1979. V letech 1977–1978 studoval jazz na Berklee College v USA. Se svými jazzovými projekty natočil Emil Viklický několik desítek alb, na kterých s ním spolupracovali také četní slavní američtí jazzmani, jako Bill Frissel, Billy Hart nebo Scott Robinson. Hrál také se slavnýme Georgem Mrazem, se kterým pracoval na projektu Kafka on the Shore. Emil Viklický měl ale vždy blízko také k moravskému folkloru, což ho přivedlo ke spolupráci nejen se Zuzanou Lapčíkovou, ale také s Jiřím Pavlicou nebo Ivou Bittovou. Důležité bylo také jeho rozvíjení a interpretování folklorem ovlivněných prací Leoše Janáčka. Emil Viklický bez přestání úspěšně koncertuje po celém světě, a to se svým triem nebo kvartetem. V současnosti vystupuje nejčastěji s uskupením Emil Viklicky Grand Moravia Trio, ve kterém s ním účinkují kontrabasista Petr Dvorský, Jiří Stivín mladší a bubeník Tomáš Hobzek.
Kromě jazzu je Emil Viklický činný také na poli vážné hudby, zejména jako skladatel. V devadesátých letech vyšlo jeho první čistě klasické dílo, jímž byla Pocta Josipu Plečnikovi. Zde se opřel o pěvecký přínos Magdaleny Kožené. Emil Vikliký je ale také autorem tří oper. Jeho Faidra vyhrála v mezinárodní soutěži Nová Opera pro Prahu 2000. Komorní opera Oráč a smrt je inspirovaná disputací Jana ze Žatce. Pro Národní divadlo složil operu Máchův deník aneb Hynku, jak si to představuješ?

Vstupenky jsou v prodeji ve festivalové kanceláři spolku v České Lípě (Žižkova 528/6) či online na www.lipamusica.cz a ve večerní pokladně před koncertem.

Záštitu nad cyklem převzaly Ing. Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana, řízení resortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu a Ing. Jitka Volfová, starostka Města Česká Lípa. Tradičními podporovateli cyklu jsou Ministerstvo kultury České republiky, Liberecký kraj, Město Česká Lípa, Státní fond kultury a Rodina Tichých.

7.12.2023 15:12:32 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 08 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Festivaly

Pražské jaro uvádí diskusní večery pro mladé publikum

Kampus Hybernská

Program Rozkvět Pražského jara určený mladému publiku se vrací k pravidelným setkáním v průběhu roku sérií hud ...celý článekČasopis 08 - sekce

DIVADLO

Slovácké divadlo chystá workshopy pro děti

Trojice mladých divadelníků

Slovácké divadlo připravuje atraktivní novinku pro své nejmenší diváky. Je jí série čtyř workshopů, ve kterých celý článek

další články...

HUDBA

Petr Ulrych - 80 let

Petr Ulrych

Kam zmizel ten starý song: Petr Ulrych
Nechoď do kláštera, Za vodou, za horou, Javory aneb setkání Milana L celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Výstava Bond in Motion

Bond in Motion  (Foto: Havas Prague)

Výstava Bond in Motion poprvé v Česku představuje přes 75 exponátů nejen z bohatého vozového parku filmového J celý článek

další články...